2014.08.03 20:50 / list do redakcji / czytano 4312 / opinie 5
Prezes Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne wystosował apel do Pienińskiego Parku Narodowego o zapanowanie nad "swoimi" dzikami.
W apelu prezes Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne Andrzej Bańkosz napisał, że zwierzyna a zwłaszcza dziki, które według niego należą do Pienińskiego Parku Narodowego, notorycznie niszczą uprawy sromowieckich rolników. Zarzuca dyrekcji PPN, że nie robi nic z tym problemem, a coraz to większe ilości dzików niszczą płody rolne.
Według Bańkosza odszkodowania, które wypłaca PPN są niewspółmierne do strat jakie ponoszą rolnicy. Podkreśla, że rolnikom nie chodzi o pieniądze z odszkodowań, ale o płody rolne, które uprawiają ekologicznie. Zarzuca władzom PPN zabraniania wprowadzania zwierząt gospodarskich oraz psów do lasów. W imieniu rolników zabrania Parkowi wypuszczać swoje dziki na uprawy Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne.
Prezes grozi, że brak reakcji na wysłany apel ze strony dyrekcji PPN spowoduje wstąpienie na drogę sądową. - Uprawy są naszą własnością, a w demokracji własność jest rzeczą świętą i o tym musi pamiętać dyrektor PPN jak i Minister Ochrony Środowiska! - podsumowuje Bańkosz oraz dołącza do apelu fotografie zniszczonych upraw, które prezentujemy w galerii.
Przypomnijmy, że na terenie PPN od 2011 roku prowadzony jest odstrzał redukcyjny dzików, która rozpoczął się wraz zarządzeniem Ministra Środowiska nr 55 z dnia 14 września 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie zadań ochronnych dla PPN na 2011 rok. W tymże też roku odstrzelono 39 sztuk, w tym 15 samic - loch. W zarządzeniach ustalających zadaniach ochronnych dla PPN na 2012 i 2013 rok Minister Środowiska podtrzymał odstrzał redukcyjny dzików na poziomie 50 sztuk rocznie. Wielkość redukcji ma być uzależniona od wielkości szkód oraz liczebności dzików. W sumie od 2011 roku do końca listopada 2013 roku odstrzelono 75 dzików. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. "
Od 2011 roku w Pienińskim Parku Narodowym odstrzelono 75 dzików."
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne