Od 2011 roku w Pienińskim Parku Narodowym odstrzelono 75 dzików

Fot. 2013.12.03 19:20 / news / czytano 3126 / opinie 3

Dziki odstrzelono na terenie PPN objętym ochroną czynną i krajobrazową, strefie ochronnej zwierząt łownych zgodnie z zarządzeniem Ministra Środowiska.

Odstrzał redukcyjny dzików na terenie PPN Minister Środowiska uzasadnia: - Dziki są jedynym gatunkiem zwierząt łownych podlegającym redukcji na terenie parku i strefy ochronnej zwierząt łownych. Odnotowano niekorzystny wpływ tej grupy zwierząt na niektóre gatunki storczyków (kukułka bzowa, kukułka Fuchsa, storczyka kulista) i mieczyka dachówkowatego, polegający na wyjadaniu bulw korzeniowych. Prowadzony monitoring wyraźnie wskazuje na zmniejszanie się ilości storczyków na stanowiskach regularnie niszczonych przez dziki. Dziki wyrządzają również duże szkody w uprawach rolnych, co pociąga za sobą konieczność wypłaty odszkodowań jak również niekorzystnie wpływa na stosunek miejscowych rolników do ochrony przyrody. W celu zmniejszenia szkód na polach założone zostało poletko zaporowe. Z obserwacji prowadzonych przez służby terenowe parku wynika, że poletko zatrzymuje jedną watahę dzików, jednak trudno jest na razie ocenić jaki ma ostateczny wpływ na zmniejszenie szkód w uprawach. Celem poletka zaporowego jest zatrzymanie dzików z dala od terenów, gdzie powodują duże szkody. Przy poletku nie prowadzi się odstrzału redukcyjnego. Dotychczas prowadzony odstrzał redukcyjny dzików skupiał się na osobnikach młodych (warchlaki, przelatki) jednak wydaje się, że skuteczniejszym rozwiązaniem będzie odstrzał loch.

Redukcja dzików rozpoczęła się wraz z zarządzeniem Ministra Środowiska nr 55 z dnia 14 września 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie zadań ochronnych dla Pienińskiego Parku Narodowego na 2011 rok. W tymże też roku odstrzelono 39 sztuk, w tym 15 samic - loch. W zarządzeniach ustalających zadaniach ochronnych dla PPN na 2012 i 2013 rok, Minister Środowiska podtrzymał odstrzał redukcyjny dzików na poziomie 50 sztuk rocznie. Wielkość redukcji ma być uzależniona od wielkości szkód oraz liczebności dzików.

PPN stosując się do zarządzenia Ministra Środowiska w 2012 roku zredukował populację dzika o 33 sztuki, z czego 22 to samice, 10 samców i jedna sztuka, której płci nie określono. W 2013 roku do dnia 28. listopada zastrzelono 2 samice i 1 samca. 

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2000 - 2012 populacja dzika w Polsce wzrosła z 118 tysięcy do 255 tysięcy. W samym Województwie Małopolskim myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego w sezonie 2011/2012 odstrzelili ponad 3 tysiące dzików.

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

patron2013.12.06 16:12
poletka zaporowe to może kiedyś będą(oficjalnie jest jedno)jak PPN nauczy się gospodarki zwierzyną od południowych sąsiadów to może nie trzeba będzie wybijać tyle loch a jak kiedyś trzeba będzie dzika to sami będą się kocić!!! Straty u rolników były i będą z tym że dawniej to GAZDOWALI i każdemu po trochu dziki zbuchtowały a dziś to rekreacja dwa kawałki na krzyż zasadzone więc PPN płaci albo wybija do nogi!!!!
Żart2013.12.04 07:12
Ale co jest wolnym żartem i bzdurą?
buba2013.12.03 20:12
Wolne żarty i bzdury !!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij