Źródło: muzykant-pienin.pl.tl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Jan Knutelski pochodził z Krościenka - Kątów, był skrzypkiem samoukiem, gry na skrzypcach uczył się od swoich sąsiadów, a melodie grane przez niego sławiły piękno pienińskiego regionu. Od jego śmierci minęło 20 lat, ale pamięć o nim jest nadal żywa.
W niedzielę 12. kwietnia w Krościenku wspominano muzyków pienińskich Jana Knutelskiego, Stanisława Mikołajczyka, Jana Kacwina, Jana Gembickiego, Józefa Komorka oraz Wojciecha Łukaszczyka. Najpierw podczas mszy świętej odprawionej w krościeńskiej świątyni, którą śpiewem uświetniła grupa śpiewacza "Krościeńczanki" a muzyką zespoły z Pienin, Kaszub i Piwnicznej, później w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Organizatorem spotkania był Marek Salamon, który wraz ze zmarłym już Janem Knutelskim współtworzył kapelę. W kapeli wraz z nimi grali także Jan Kubik i Marian Jarosz. Współorganizatorem "wspomnień" było Gminne Centrum Kultury w Krościenku n.D.
Uroczystość, podczas której zgromadzeni wspominali osobę legendę Jana Knutelskiego i innych zmarłych muzyków, urozmaicona była wystawą pamiątek po krościeńskim prymiście, notatkami prasowymi, literaturą, fotografiami i nagrodami, które otrzymał, a także luźnymi opowieściami, wspomnieniami osób, które go znały.
Na scenie wystąpili z muzyką kapela z Krościenka n.D. „Białopotocanie”, zespól regionalny z Tylmanowej, regionalno - ludowy zespół "Błankowiany" z Piwnicznej, Kaszubska Grupa Folklorystyczna "Pleskota" z Chmielna oraz kapela, z którą grał do końca Jan Knutelski.
W materiałach prasowych czytamy o Janie (Jaśku) Knutelskim, że był on najwybitniejszym skrzypkiem ludowym z Pienin. Prymistą kapeli góralskiej z Krościenka, w której grał razem z dwoma młodszymi braćmi i kuzynem. Przez 33 lata kapela grała na zabawach i weselach w okolicznych miejscowościach. Nie było melodii, której by nie zagrał. Zawsze skromny i gotowy do grania. Każdemu jednakowo służył swoim talentem. Jasiek Knutelski był też związany z miejscowym Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca "Pieniny" oraz związany z innymi miejscowymi zespołami ze Szczawnicy, Grywałdu, Tylki. W swojej bogatej historii muzykowania grywał w wielu krajach Europy, zdobył nagrodę główna w konkursie "muzyk podhalański" w 1987 roku. Po śmierci muzyka w roku 1996 jego imieniem nazwano jedną z ulic w rodzinnym Krościenku.
reklama
reklama