Opowieść o sztuce japońskiej Jakuba Karpoluka

Fot. AS 2015.10.10 20:25 / news / czytano 4076 / opinie 0

W ramach trwającego w Szczawnicy festiwalu podróżniczego w pierwszym dniu spotkaliśmy się ze sztuką japońską.

Z zasadami tradycyjnego teatru japoÅ„skiego zapoznaÅ‚ zebranych Jakub Karpoluk – kulturoznawca i japonista, wykÅ‚adowca na Wydziale Kultury Japonii w Polsko-JapoÅ„skiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie a także stypendysta Japan Foundation i PAN. StudiowaÅ‚ na Uniwersytecie w Tokio.

Karpoluk ubrany w tradycyjne kimono podczas prezentacji multimedialnej opowiedział, na czym polega teatr japoński. Sam zresztą od ok. 10 lat jest aktorem tego teatru. Sztuka, którą reprezentuje to teatr No. "No" po japońsku znaczy umiejętność. W teatrze No nie ma szkół a jest jedynie relacja mistrz-uczeń. Wiedza przekazywana jest indywidualnie a nauka odbywa się poprzez naśladownictwo. Trening to zarazem nauka pokory. Wymaga pełnej koncentracji. W teatrze tego typu liczą się ruch i gesty, gdyż poza pewnymi wyjątkami aktorzy grają w maskach i nie mogą wyrażać emocji mimiką. Maska nadaje charakter danej postaci. Płeć aktora nie ma znaczenia, bo role męskie i żeńskie grane są wymiennie.

Duże znaczenie w teatrze japońskim mają śpiew i muzyka. Treść spektaklu jest śpiewana a towarzyszące temu instrumentarium potęguje napięcie. Głównymi bohaterami dramatów są demony, bohaterowie bądź kobiety. Istnieje nawet sztuka, do napisania której inspiracją stał się sam Fryderyk Chopin i jeden z jego nokturnów.

Karpoluk zaprezentował na scenie Jazz Baru fragment tego dramatu. Zasady gry aktorskiej w tradycyjnym teatrze japońskim okazują się dla Europejczyka całkowicie egzotyczne i trudne do zrozumienia. Japoński śpiew, muzyka i taniec mocno odbiegają od tego, jak Polak je sobie wyobraża. Sam Karpoluk przyznaje ze śmiechem, że po kilku latach prób, gdy wyszedł na scenę, został przez swojego mistrza mocno skrytykowany. Tak trudna jest to sztuka. Pytania zadawane przez publiczność w Jazz Barze brzmiały m.in. tak: - Czy przeciętny Japończyk rozumie treści i przekaz tej sztuki? - Skąd takie zdolności i zainteresowania Japończyków muzyką Chopina? Na koniec zebrani nagrodzili prezentację oklaskami.





Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij