Pieniny Kultura Sacrum - inauguracja dla Niepodległej

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.24 16:00 / news / czytano 2112 / opinie 0

W miniony weekend w Krościenku można było posłuchać muzyki różnorodnej i tworzącej niepowtarzalny klimat. Koncert inauguracyjny i poprzedzający go prolog pozwalają powiedzieć, że kolejna, bo już 9. edycja festiwalu Pieniny Kultura Sacrum jest przygotowywana ze starannością i pasją.

Letni festiwal po raz 9. zagościł w Pieninach, a jego dyrektorem artystycznym jest Agnieszka Radwan-Stefańska. W sobotę podczas pierwszego koncertu festiwalowego można było usłyszeć m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha, Astora Piazzolla - kompozytora tanga argentyńskiego oraz utwory z Warszawskiej Tabulatury Organowej - zabytku dawnej polskiej muzyki organowej. Tę piękną muzykę, w równie pięknych wnętrzach zabytkowego krościeńskiego kościółka przy Rynku, wykonali Edyta Fil i Marek Stefański. Edyta Fil zachwyciła szerokim spektrum dźwięków, które wydobywała z fletu, a Marek Stefański zagrał na organach. 
 
Niedzielny koncert został przygotowany dla zaakcentowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Usłyszeć można było słowa, które umacniały ducha i dodawały wiary. Były to teksty poetyckie i proza mówiące o godności człowieka, prawdzie, miłości i świętości, o przezwyciężaniu lęku i wolności. W programie znalazły się słowa litanii Solidarności, powstałej w czasie stanu wojennego w jednym z obozów dla internowanych, które ks. Jerzy Popiełuszko wykorzystał w swojej homilii 30 maja 1982 roku. Na koniec mocno wybrzmiały słowa pieśni patriotycznej "Boże , coś Polskę", która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie jej za hymn państwowy. - Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!
 
Przed zgromadzonymi słuchaczami w Kościele Chrystusa Dobrego Pasterza wystąpił aktor Adam Woronowicz, znany z kreacji znakomitych ról telewizyjnych, na czele z pamiętną kreacją księdza Jerzego w filmie „Popiełuszko", a improwizacje organowe wykonał Marek Stefański należący do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny koncert w ramach festiwalu, który odbędzie się w sobotę 28. lipca o godzinie 19.00 w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza. Koncertom towarzyszy wystawa akwareli pienińskich autorstwa Andrzeja Beliczyńskiego, znakomitego malarza, właściciela autorskiej galerii "Pod okółkiem" w Krościenku n.D. Wstęp na koncerty wolny!
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij