Ochotnica: Rajd Papieski na Wojtyłowa Gazdówkę - frekwencja zaskoczyła

Fot. 2022.10.16 10:05 / news / czytano 876 / opinie 0

Organizatorzy I Rajdu Papieskiego nie kryją zaskoczenia i zadowolenia z frekwencji. Zgromadzili się w tym miejscu by przeddzień 44 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oddać hołd Świętemu. 

Dopisali miejscowi oraz turyści, a także wielka rzesza harcerzy, która dotarła na Skałkę z Rabki, Białki, Bukowiny oraz z okolic Nowego Sącza razem z 9 Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającą w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Ochotnicy Górnej. Przybyli również potomkowie partyzantów z Armii Krajowej stacjonujących podczas II wojny światowej w Ochotnicy.
 
Podczas uroczystości ks. dr Stanisław Kowalik proboszcz z parafii pw. Wniebowzięcia NMP z Ochotnicy Górnej podczas kazania przypomniał jak w tym miejscu w 1955 roku gościł ks. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Ksiądz Wojtyła przyjechał tu wraz z grupą młodzieży na blisko dwutygodniowy obóz narciarski. 
 
Zanim na Skałce zabrzmiała „Barka” ulubiona pieśń Jana Pawła II na trasie Rajdu Papieskiego a dokładnie w miejscu sztabu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK została poświęcona tablica upamiętniająca wydarzenia II wojny światowej, na której znajdują się informacje dotyczące - bitwy Ochotnickiej stoczonej w dniach 18-20 października 1944 roku,  80. rocznicy powstania Armii Krajowej oraz 78. rocznicy zaprzysiężenia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Ochotnicy. 

Po uroczystości był czas na biesiadę przy muzyce i pyszny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej. I Rajd Papieski zorganizował Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej wspólnie z Andrzejem Foksem kustoszem Wojtyłowej Gazdówki. Uroczystość uświetniła muzyka kapeli „Ochotni” i występ Klubu Seniora „Wiecznie Młodzi”.
Autor: Oprac. red.
Źródło: FB Gmina Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij