Źródło: diecezja.tarnow.pl
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Åšroda Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do najwiÄ™kszej chrzeÅ›cijaÅ„skiej uroczystoÅ›ci - ÅšwiÄ…t Paschalnych. Na poczÄ…tku Wielkiego Postu na znak pokuty wierni przychodzÄ… do koÅ›cioÅ‚ów, by posypać gÅ‚owy popioÅ‚em.
Pierwsze informacje o Å›wiÄ™ceniu popioÅ‚u pochodzÄ… z X wieku. W 1091 roku ówczesny papież Urban II zapoczÄ…tkowaÅ‚ ten zwyczaj w caÅ‚ym KoÅ›ciele. W tym samym okresie ustalono, że popióÅ‚ do posypywania gÅ‚ów wiernych ma pochodzić z poÅ›wiÄ™conych palm w NiedzielÄ™ PalmowÄ… z roku poprzedniego.
W ÅšrodÄ™ PopielcowÄ… obowiÄ…zuje zakaz spożywania miÄ™sa i post Å›cisÅ‚y, czyli trzy posiÅ‚ki w ciÄ…gu dnia, z czego jeden obfity. Zakaz obowiÄ…zuje katolików powyżej 14 roku życia, a post Å›cisÅ‚y osoby peÅ‚noletnie do rozpoczÄ™cia 60 roku życia.
Wielki Post jest czasem pokuty i nawrócenia, KoÅ›cióÅ‚ proponuje trzy drogi zbliżania siÄ™ do Boga: post, jaÅ‚mużnÄ™ oraz modlitwÄ™. Liturgia tego okresu jest cicha. W szatach liturgicznych kapÅ‚anów w tym okresie dominuje kolor fioletowy. Z obrzÄ™dów Mszy Å›wiÄ™tej znika hymn "ChwaÅ‚a na wysokoÅ›ci Bogu" (Å›piewany jedynie w czasie przypadajÄ…cych w Wielkim PoÅ›cie uroczystoÅ›ci, np. Å›w. Józefa - 19 marca, czy Zwiastowania PaÅ„skiego - 25 marca) oraz radosne "Alleluja" Å›piewane przed odczytaniem fragmentu Ewangelii zastÄ™powane jest aklamacjÄ… "ChwaÅ‚a Tobie, Królu wieków" lub "ChwaÅ‚a Tobie, SÅ‚owo Boże". W okresie Wielkiego Postu nie przyozdabia siÄ™ oÅ‚tarza kwiatami, a gra na instrumentach muzycznych dozwolona jest tylko w celu podtrzymania Å›piewu. Dzwonów na wieżach koÅ›cielnych używa siÄ™ sporadycznie. Jedynym wyjÄ…tkiem od tych ostatnich zastrzeżeÅ„ jest IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana NiedzielÄ… Laetare.
Katolicy zainteresowani gÅ‚Ä™bszym przeżywaniem Wielkiego Postu uczestniczÄ… w kilkudniowych rekolekcjach. W wielu koÅ›cioÅ‚ach ustawiany jest krzyż, przy którym można klÄ™knąć i ucaÅ‚ować rany Chrystusa.
reklama
reklama