Szczawnickie Zaduszki już po raz trzynasty

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.18 18:32 / news / czytano 4130 / opinie 0

W sali Remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy odbyło się spotkanie zaduszkowe. W niedzielny wieczór wspominano zmarłych krewnych, bliskich i znajomych, którzy odeszli do wieczności w minionym roku.

Organizatorami spotkania byli; Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II ze Szlachtowej.

Zaduszki rozpoczęły się widowiskiem pn. „Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół” w wykonaniu młodzieży szkolnej ze Szlachtowej, która przybliżyła postać Karola Wojtyły z lat szkolnych, jego młodości i okresu kapłaństwa. Nie zabrakło wybranych fragmentów poezji Jana Pawła II, myśli i publicznych wystąpień a całość uświetnił śpiew piosenek religijnych przy gitarowym akompaniamencie.

- Cisza cmentarnych pól to głos wieczności, to głos który szczególnie mocno dociera do naszych głów w listopadowe dni, gdy z modlitwą i podzięką podążamy ku mogiłom najbliższych. Cmentarne krzyże ozdobne na grobach możnych tego świata, czy też skromne brzozowe na zapomnianych mogiłach? - tymi słowami rozpoczęła się druga część niedzielnego spotkania. W blasku palących się zniczy, członkowie Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego oraz miejscowego Związku Podhalan w głębokiej refleksji i zadumie czytali przygotowaną na ten wieczór poezję przerywaną góralską muzyką w wykonaniu Kapeli Jaśka Kubika z  Krościenka n/D.

Podczas XIII Szczawnickich Zaduszek wspomniano także wszystkich zmarłych, którzy w szczególny sposób wpisali się w życie społeczne. Byli to: założyciele Szczawnicy z Józefem Szalayem na czele, rodzina Stadnickich, działaczy społecznych, księży, strażaków, członków zespołów regionalnych i muzyków, członków Orkiestry Dętej, ratowników górskich i pogotowia ratunkowego, którzy poświęcali swoje życie dla ratowania przyjaciół.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij