2013.06.10 12:46 / news / czytano 5547 / opinie 0
W piątkowy wieczór pod Dworkiem Gościnnym można było oglądać samochody strażackie a w Jazz Barze wysłuchać prezentacji dotyczącej działalności OSP w Szczawnicy oraz obejrzeć wystawę fotograficzną z początków tworzenia się jednostki.
Prezes Związku OSP w Szczawnicy Łucja Rak rozpoczęła spotkanie od przywitania przybyłych gości i przedstawicieli jednostek OSP Szczawnica, Jaworki i Szlachtowa działających na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. Obecny Poseł na Sejm Edward Siarka a jednocześnie Przewodniczący Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Krakowie podziękował organizatorom i podkreślił, że OSP w Szczawnicy jest jedną z najstarszych jednostek straży działających w powiecie nowotarskim. W swoim wystąpieniu przybliżył historię krajowych Straży Ogniowych, które najliczniej formowały się w zaborze austriackim. - W tym roku obchodzimy również 90 - lecie istnienia związku, w 1923 wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne na terenie RP uzyskały jednolitą strukturę i w ten sposób powstał Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, który trwa do dzisiaj. - mówił poseł.
W województwie małopolskim istnieje 1349 straży ochotniczych. Łączna ilość zadeklarowanych strażaków ochotników to około 600 tys. z czego ok. 320 tys. jest zdolnych do akcji. ZOSP jest największą organizacją mundurową na terenie Polski. - Straż to tradycje rodzinne i sąsiedzkie, ale też pokazywane dobre wzorce. Dzisiejsze spotkanie, pokazania dorobku OSP w Szczawnicy, jest doskonała okazją do tego, aby kolejne pokolenia zarazić duchem strażackim i niesieniem pomocy innym ludziom, bo to jest największą naszą wartością. - podkreślił Edward Siarka
Szczawnicka Ochotnicza Straż Pożarna istnieje od 1885 roku. W 2005 roku obchodziła swoją 120 rocznicę istnienia. Od 1985 roku istnieje przy jednostce Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Istotnym i wartym podkreślenia celem w działaniu OSP jest prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej. Działalność rozpoczęto już od pierwszych lat istnienia OSP. W tym celu w roku 1902 zostało założone przez Jana Malinowskiego kółko aktorskie, które przekształciło się Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego. Zespół jest jednym z najstarszych działających na terenie Pienin. Podczas piątkowego spotkania kierownik zespołu Aniela Krupczyńska przybliżyła rys historyczny istnienia zespołu. W krzewieniu kultury i rozrywki ważną organizacją jest też działająca przy OSP Orkiestra Dęta założona w 1937 roku, która uświetnia uroczystości państwowe i kościelne w mieście. Jej członkowie, podobnie jak członkowie zespołu, pracują społecznie. Kierownikiem Orkiestry jest Witold Salomon.
Spotkanie ze Strażakami było kolejnym ze służbami ratowniczymi działającymi na terenie Pienin, które zaprezentowały swoją działalność i dorobek w Dworku Gościnnym. O historii Dworku opowiedział Andrzej Dziedzina - Wiwer, poeta szczawnicki a Jan Majerczak, fiakr i gawędziarz góralski ze Szczawnicy deklamował wiersz o pięknie Pienin. W spotkaniu uczestniczyli również strażacy z OSP Krośnica oraz OSP z Zębu. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był druh Dariusz Tokarski.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz