2013.09.24 12:30 / news / czytano 3774 / opinie 0
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego z Krościenka n/D przystąpiło do Programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół, którego celem jest wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.
Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 20 tys. euro w ramach Programu "Uczenie się przez całe życie" - Program Comenius Partnerskie Projekty Szkół poprzez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymienianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem.
- Do programu aplikowało 11 państw, ale tylko 4 dostały dofinansowanie ze swoich Agencji Narodowych. Program rozpoczął się w zeszłym roku, ale późno otrzymaliśmy informację o tym dofinansowaniu, dlatego dopiero w tym roku kalendarzowym odbyło się spotkanie robocze we Włoszech. Wszystkie spotkania przenieśliśmy na rok szkolny 2013/2014. Mamy ich cztery, pierwsze u nas, w listopadzie we Włoszech, w lutym w Niemczech i w marcu w Bułgarii. Gościmy w tej chwili 18 uczniów i 8 nauczycieli.- mówi Elżbieta Wójcik wicedyrektor szkoły.
Do Krościenka w ramach projektu przyjechała młodzież z Bułgarii, Niemiec oraz Włoch. W poniedziałek w Liceum Ogólnokształcącym dyrektor Zofia Krępa dokonała oficjalnego przywitania szkół partnerskich. - Witam serdecznie w progach naszej szkoły, powitaliśmy Was po staropolsku chlebem i solą, co jest wyrazem naszej gościnności. Mam nadzieję, że oprócz tego, że poznamy kulturę naszych krajów, zawrzecie tu trwałe przyjaźnie, które będą procentować na następne lata i wywieziecie z naszego kraju same wspaniałe wspomnienia. - podkreślała Zofia Krępa.
Po uroczystym otwarciu zasadzono cztery symboliczne drzewa za budynkiem szkoły w "Alei Przyjaźni". Następnie młodzież udała się do budynku Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie zwiedzili znajdującą się tam wystawę, wysłuchali informacji o prowadzonych działaniach na rzecz ochrony środowiska przez miasto i gminę Szczawnicę oraz Krościenko n/D. Uczniowie z poszczególnych krajów zaprezentowali się w temacie: "Moje Środowisko" a po południu zobaczyli Wąwóz Homole.
Podczas tygodniowego pobytu zaplanowano dla nich szereg ciekawych spotkań. Tematem projektu, który przygotowany został przez krościeńską młodzież jest "Globalizacja w naszym życiu codziennym" w szerokim ujęciu. Będą zajmować się wykorzystaniem energii, ochroną środowiska, w programie przewidziane jest też wykonanie przewodnika: Jak oszczędzać energię? Zagraniczna młodzież zwiedzi Kraków, Oświęcim oraz Zakopane. Spłyną flisackimi tratwami, zwiedzą elektrownię wodną oraz zamek w Niedzicy.
Kwota dofinansowania projektów Comenius Partnerskie Projekty Szkół jest kwotą ryczałtową przeznaczoną na działania lokalne oraz na pokrycie kosztów mobilności (wyjazdów zagranicznych) w wysokości zależnej od liczby planowanych wyjazdów.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz