2020.11.17 11:32 / news / czytano 1272 / opinie 0
Wirusy są pasożytami, ponieważ nie mają własnej przemiany materii – nie oddychają, nie odżywiają się, nie poruszają się, ani nie rosną. Zawierają jeden kwas nukleinowy (RNA lub DNA) i namnażają się zgodnie z wzorcem tego kwasu, w żywej komórce żywiciela.
Po wniknięciu do komórek gospodarza wszystkie funkcje wirusów wykonywane są przez rybosomy żywiciela. Żyją i utrzymują się w przyrodzie dzięki nieustannemu krążeniu w organizmach żywych. Ogólnie dzieli się je na adenowirusy, retrowirusy, koronawirusy, myksowirusy itd.
Objawy infekcji wirusowej
Infekcja wirusowa trwa zwykle od 5 do 7 dni, jednak w przypadku grypy – nawet 2 tygodnie. Do najczęstszych objawów należą: osłabienie i złe samopoczucie, ból głowy, stan podgorączkowy lub gorączka, dreszcze, bóle mięśni, zaczerwienienie i ból gardła, suchy kaszel, wodnisty katar, brak apetytu. Stwierdzono zależność między obniżoną temperaturą a koronawirusem – na zakażenie wirusowe jesteśmy bardziej narażeni wiosną i jesienią.
Jak dochodzi do zarażenia?
Najczęściej wirusy przedostają się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Atakują wówczas błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Mogą się także przedostać poprzez uszkodzoną skórę lub przez krew i płyny ustrojowe.
Przykłady infekcji wirusowych
Najbardziej znaną chorobą wirusową jest grypa. Okazuje się jednak, że wirusy mogą również wywołać schorzenia skóry, układu nerwowego i pokarmowego. Do infekcji wirusowych należą np.: ospa wietrzna, świnka, różyczka, wścieklizna, opryszczka, odra, półpasiec, mononukleoza zakaźna, wirusowe zapalenie wątroby i płuc, kłykciny kończyste, kleszczowe zapalenie mózgu, HIV.
Jak chronić się przed wirusami?
Najlepszą ochronę przed wirusami stanowią odpowiednie
maseczki przeciwwirusowe. Niektóre z nich, dzięki odpowiednim filtrom, potrafią zatrzymać ponad 99% patogenów. Ponieważ istotną rolę w zwalczaniu infekcji odgrywa układ immunologiczny człowieka, który rozpoznaje i eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, warto dbać o odporność. Należy zatem prowadzić higieniczny tryb życia, stosować pełnowartościową dietę, bogatą w witaminy i minerały, dbać o wypoczynek i aktywność fizyczną.
Zasady profilaktyki w okresie występowania pandemii
W okresie występowania pandemii należy przestrzegać określonych zasad, w szczególności:
•zasłaniać usta i nos za pomocą odpowiedniej maseczki,
•unikać zamkniętych i zatłoczonych miejsc (zwłaszcza środków transportu komunikacji zbiorowej),
•nie odwiedzać osób, które są chore,
•pamiętać o częstym myciu i odkażaniu rąk,
•dezynfekować powierzchnie i przedmioty, które miały styczność z osobami chorymi,
•przestrzegać zasad kwarantanny.