2015.05.06 16:46 / news / czytano 3067 / opinie 0
Celem projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli poprzez kompleksowe wsparcie, spójne z potrzebami 93 szkół/przedszkoli Powiatu Nowotarskiego w tym szkół z regionu Pienin.
Na zaproszenie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie w dniach 16-17 kwietnia 2015 roku w Falentach k.Warszawy przedstawiciele powiatu nowotarskiego: Bogusław Waksmundzki – Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego oraz Monika Hołowczak – Koordynator projektu/Kierownik Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym pt. „Rozwiązania w zakresie wspomagania szkół wypracowane przez samorządy lokalne- beneficjentów Konkursu 3.5. W spotkaniu udział wzięli Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji oraz przedstawiciele Jednostek Samorządu Terytorialnego, w tym realizujący projekty pilotażowe w zakresie wspomagania szkół i przedszkoli.
Celem spotkania była: prezentacja rozwiązań organizacyjnych wypracowanych w powiatach objętych kompleksowym wspomaganiem, prezentacja i omówienie zasad finansowania projektów oświatowych w ramach nowej perspektywy finansowej, omówienie efektów i identyfikacja zasobów wypracowanych w trakcie realizacji projektów pilotażowych, projektowanie lokalnych strategii oświatowych z uwzględnieniem wspomagania pracy szkół i przedszkoli oraz dostępnych zasobów.
Podczas trwania konferencji swoje wystąpienie – wśród pięciu powiatów Polski - miał również powiat nowotarski. Zaprezentowano „dobrą praktykę”, którą jest utworzenie Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Nowym Targu (PORE), jako jednostki wspierającej szkoły, przedszkola w powiecie nowotarskim. Zgromadzeni mogli poznać specyfikę powiatu, filozofię tworzenia jednostki – jako realizatora projektu pilotażowego, główne założenia, koncepcję działania, sposoby organizacji wspomagania, strukturę organizacyjną itp.
Podczas kolejnej sesji - World Cafe – Omówienie efektów i identyfikacja zasobów wypracowanych w trakcie realizacji projektów pilotażowych, która stanowiła kontynuację II sesji – Prezentacja rozwiązań organizacyjnych wypracowanych w powiatach objętych kompleksowym wspomaganiem – każdy z powiatów - Nowy Targ, Giżycko, Kraków, Brzesko, Jawor odpowiadali na wszystkie pytania, jakie zadawali uczestnicy zgromadzeni przy stolikach. Odbywały się dyskusje tematycznie powiązane z prezentacją dobrych praktyk przedstawionych przez przedstawicieli powiatów w poprzedniej sesji. Atmosfera World Cafe sprzyjała uważnemu słuchaniu, co zaowocowało wytworzeniem się nowych perspektyw, pomysłów, rozwiązań itp. – także i dla nas. Uczestnicy żywo dopytywali o efekty wypracowane w trakcie realizacji projektu pilotażowego oraz o pojawiające się trudności. Słuchali uważnie o tym, co zadziało się u nas w powiecie, jaka filozofia i koncepcja sprzyjała pomysłowi utworzenia jednostki, kto w niej pracuje, z jakimi borykamy się problemami, co sądzą o nowym wspomaganiu nauczyciele, dyrektorzy itp. Na zakończenie sesji moderatorzy przedstawili i podsumowali efekt pracy grupy na forum. Wystąpienia zakończyły gromkie brawa. Uczestnicy konferencji podzielili się swoją refleksją na temat udziału zarówno w konferencji, jak i warsztacie dotyczącym dobrej praktyki. Z przekazanej przez nich informacji zwrotnej wynika, iż każda prezentacja dobrej praktyki była dla nich cennym doświadczeniem i ważnym elementem pracy.
W rozmowach podkreślali wiele aspektów, które są dla nich ważne i „zabierają” z sobą. Często powtarzali, że „budujące są pomysły innych oraz twórcze inicjatywy podejmowane w powiatach”, „ważne jest dzielenie się przykładami dobrych praktyk”, „poznanie nowych narzędzi diagnostycznych i planistycznych”, „poznanie ciekawych ludzi”, „ciekawe pomysły i tematy rozmów”, „entuzjazm i energia innych” itp.
"Taka nowotarska „dobra praktyka” może stanowić wzorzec, punkt odniesienia, na którym można się oprzeć w tworzeniu wizji własnej modelu wspomagania" – powtarzano w kuluarach konferencji. "Któryż bowiem z „klientów” edukacji nie chciałby mieć właśnie takiego ośrodka na terenie powiatu, jak to jest w Nowym Targu?"
- Miło było słyszeć takie opinie. To było bardzo ciekawe spotkanie, obfitujące w wiele dodatkowych pomysłów i refleksji. Mamy nadzieję, że nadal będziemy atrakcyjnym i godnym zaufania dla nowotarskich szkół i placówek partnerem, a nasza współpraca będzie kontynuowana i będzie przynosić oczekiwane efekty - podkreśla Monika Hołowczak Koordynator projektu/Kierownik PORE w Nowym Targu.
Autor: Monika Hołowczak / Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Organizatora