Tradycja nie zginie

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2014.11.12 13:48 / news / czytano 5433 / opinie 1

W dniu 29.10.2014 roku w Zajeździe Czorsztyńskim odbyło się uroczyste zakończenie projektu realizowanego  przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Kluszkowcach pt."Tradycja nie ginie w czorsztyńskiej krainie”.

Zadanie realizowane było w ramach działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW 2007-2013, współfinansowany przez: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Departament Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Goście zaproszeni na tę uroczystość to Wójt gminy Czorsztyn Tadeusz Wach,  Instruktor z Biblioteki Powiatowej w Nowym Targu Lucyna Czubernat, laureaci konkursu plastycznego o regionie, zespół regionalny „Mali maniowanie”, oraz opiekunowie ze szkół gminy Czorsztyn.
 
Projekt ten realizowany był  w październiku, którego celem było nabycie wiedzy o regionie gorczańsko - pienińskim poprzez warsztaty etnograficzne, literackie i plastyczne i  promocja dzieł lokalnych autorów. W ramach  tego projektu  przeprowadzono warsztaty literackie, etnograficzne i plastyczne dla dzieci i młodzieży w Maniowach, Sromowcach Niżnych, Sromowcach Wyżnych i Kluszkowcach. W Maniowach i Kluszkowcach odbyły się spotkania z autorskie z literatem regionalnym: Wandą Kudasikową, natomiast w Sromowcach Niżnych i Sromowcach Wyżnych przeprowadzone zostały warsztaty z grafikiem regionalnym : Stanisławem Góreckim. Warsztaty z flisakiem pienińskim przeprowadzone zostały z przedszkolakami w Kluszkowcach i Maniowach oraz z uczniami ze Sromowcach Niżnych i Sromowiec Wyżnych. Uczestnicy tych warsztatów mieli okazje posmakować ciasta flisackiego i zapoznać się z legendami. Flisak pieniński powiadał także o pracy flisaka i stroju regionalnym. 
       
Dla wszystkich uczestników warsztatów przeprowadzony został konkurs plastyczny o regionie, w trzech kategoriach wiekowych: 3-6 lat,  7-10 lat, 11 – 14 lat. Technika dowolna. Z każdej grupy wiekowej wyłonionych zostało 5 najlepszych prac.

Komisja oceniająca prace plastyczne: 
  • Lucyna Wolska- Jandura  - Dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Maniowach
  • Stanisław Górecki  -  grafik regionalny ze Sromowiec Wyżnych
  • Luiza Kacwin  -  nauczyciel szkoły podstawowej w Kluszkowcach
  • Helena Niemiec  - nauczyciel Zespołu Szkół w Sromowcach Niżnych
Wyróżnione prace: 3 – 6 lat:
Judyta Sproch - Szkoła podstawowa Sromowce Wyżne    
Marysia Batkiewicz  - Przedszkole Kluszkowce        
Emilia Jabłońska - Przedszkole Maniowy
Ewa Waradzyn - Szkoła podstawowa Sromowce Niżne
Urszula Borzęcka  - Szkoła podstawowa Sromowce Niżne
 
Klasy I – III szkoły podstawowej
Konrad Bańkosz  - Sromowce Wyżne
Andrzej Regiec  - Sromowce Niżne
Roksana Bańka  - Kluszkowce
Franciszek Klag  - Kluszkowce
Emilia Borzęcka  - Sromowce Niżne
 
Klasy IV – VI  szkoły podstawowej
Julia Krężel  - Kluszkowce
Alicja Leśnicka - Kluszkowce
Katarzyna Janczy - Kluszkowce
Magdalena Groń – Sromowce Wyżne
Andżelika Gubała – Sromowce Wyżne
 
Gimnazjum:
I miejsce - Piotr Cichoń  - Sromowce Niżne
II miejsce   - Sara Pasoń  - Sromowce Niżne
III miejsce  -  Natalia Borzęcka – Sromowce Niżne
 
Wyróżnienia:
Emanuela Kruczek  -  Maniowy
Kinga Pierwoła  - Sromowce Niżne
 
Za wykonane prace plastyczne wszystkie przedszkolaki z Maniów i Kluszkowiec zostały nagrodzone. Prace plastyczne wykonane przez uczestników warsztatów można zobaczyć na wystawie w urzędzie gminy Czorsztyn, zarówno te wyróżnione jak też i pozostałe.
 
Dziękuję wszystkim za udział w warsztatach, nauczycielom za pomoc w organizacji, oraz Komisji za pracę w ocenie prac plastycznych.




Autor: Joanna Bator
Źródło: UG Czorsztyn
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

flisok z pradziada2014.11.12 23:11
Jakie ciasto flisackie jaka tradycja co za bzdury przecież to jest TRDELNIK Słowacki a nie żadne ciasto tradycyjne flisaków. Martwi mnie że vice prezes takie bzdury wygaduje.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij