670 lat Krościenka - rozpoczęły się przygotowania

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.10.18 17:05 / news / czytano 2292 / opinie 0

Za rok Krościenko nad Dunajcem świętować będzie 670-lecie lokacji miasta przez króla Kazimierza Wielkiego. To wydarzenie, które nie przejdzie bez echa, a przygotowania już trwają.

- Komitet organizacyjny obchodów został już wytypowany, we wtorek spotkaliśmy się w gronie około 20 osób, by omówić najbardziej istotne i pilne działania, które zamierzamy podjąć. Rok 2018 będzie rokiem wielkiego jubileuszu dla wszystkich krościenczan. Od stycznia planujemy szereg wydarzeń towarzyszących, choć najważniejsze obchody zaplanowano początkiem maja wraz z rozpoczęciem sezonu turystycznego przy współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz w czerwcu, kiedy to 670 lat temu król Kazimierz lokował na prawie magdeburskim nasze miasteczko noszące przez pierwsze lata nazwę Crosno - podkreśla Jan Dyda wójt Krościenka.
 
Na szczegółowy harmonogram przyszłorocznych wydarzeń musimy jeszcze poczekać. Obecnie trwają kalkulacje kosztów i czynione są starania o środki zewnętrzne. - Próbujemy pozyskać sponsorów, to dla nas ważne. Na dzień dzisiejszy powstała już witryna internetowa, na której znaleźć będzie można najważniejsze informacje dotyczące jubileuszu - zapewnia włodarz Krościenka.
 
Przypomnijmy, w 1348 roku Kazimierz Wielki lokował na prawie magdeburskim miasto noszące przez pierwsze lata nazwę „Crosno” wypowiedział przy tym znamienite słowa: „To wspaniałe dzieło, które dokonać postanowiliśmy na pożytek Naszego Królestwa, powinno być wiekuiście trwałe i silne, co My Kazimierz z Bożej łaski Król Polski niniejszym oznajmujemy powszechności obecnej i przyszłej.” I nie pomylił się król Kazimierz, mimo zawieruch dziejowych miasto Krościenko przetrwało 651 lal. Nie zachował się niestety akt lokacyjny Crosna nad Chrostnicą , który spłonął podczas najazdu husytów. Później miejscowość zaczęto nazywać Krościenkiem. Od początku swego powstania Krościenko stało się ważnym ośrodkiem, przez które przebiegał słynny trakt Via Regia, którym z północy na południe przemierzały orszaki królewskie i karawany kupców. Tędy też w pogoni za świętą Kingą, podążały tatarskie czambuły. Święta Kinga, założycielka zakonu klarysek w niedalekim Starym Sączu, schroniła się na zamku pienińskim. Z wydarzeniem tym związanych jest wiele ciekawych legend.
 
Stronę internetową poświęconą obchodom znaleźć można pod adresem www. 670.pl
Autor: mw
Źródło: UG Krościenko n.D
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij