Ćwierć miliona turystów w przełomie Dunajca

Fot. Janusz Wojtarowicz 2016.09.02 17:05 / news / czytano 2302 / opinie 0

Już ponad 250 tysięcy osób postanowiło w tym sezonie flisackim spłynąć tratwami i zobaczyć Przełom Dunajca. - Dzisiaj mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że sezon zaliczymy do udanych, zarówno w aspekcie frekwencji jak i pogodowym - mówi Jan Sienkiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Mimo, że sezon turystyczny na Dunajcu trwa do końca października już dzisiaj prezes Sienkiewicz nie kryje radości i zadowolenia z faktu, że sezon jest bardzo udany, a może i uda się w tym roku pobić rekord z 2009 roku, kiedy flisacy obsłużyli 283 tysiące osób. 

Zdaniem prezesa flisaków, wpływ na wysoką frekwencję na spływie miały poza dobrą pogodą trzy rzeczy. Jako pierwszą wymienia Światowe Dni Młodzieży, według flisackich statystyk ponad 5 tysięcy uczestników ŚDM zobaczyło Przełom. Kolejnym czynnikiem jest ogólna, niespokojna sytuacja obserwowana ostatnio w Europie, a trzecim czynnikiem jest program 500 plus. - Na spływie widać było w tym roku większą ilość rodzin z dziećmi - podkreśla prezes.

Warto podkreślić, że flisacy dbają o swoją promocję w Polsce i oprócz udziału w targach turystycznych postawili także na nieco inną formę promocji, nietypową, bo śpiewaną. Grupa śpiewacza flisaków odwiedziła w tym roku Kujawy, Bory Tucholskie a także wzbogaca ofertę kulturalną w regionie poprzez udział w różnego rodzaju spotkaniach z publicznością. W ramach cyklicznych spotkań z kulturą pienińską w Dworku Gościnnym w Szczawnicy flisacy opowiadają anegdoty, żartują, śpiewają i pieką flisackie ciasto. Publiczność wychodzi ze spotkania niezadowolona, bo spotkania trwają zdecydowanie "za krótko".

Pienińscy marynarze, o ile pogoda będzie sprzyjać, chcą przewieźć te brakujące do pobicia rekordu 30 tysięcy osób. - To wszystko jest jeszcze do zrobienia, mimo tego że we wrześniu i październiku zmniejszamy ilość pływających tratw flisackich - deklaruje Sienkiewicz.

Warto skorzystać w jesieni z propozycji, bowiem w przyszłym sezonie cena biletu wzrośnie o 3-4 złote. Od 2011 roku ceny nie ulegały zmianie. Najprawdopodobniej sezon na Dunajcu zostanie podzielony na trzy grupy cenowe. Najdrożej będzie oczywiście w miesiącach wakacyjnych.

A w tym roku, 30 października, flisacy zakończą sezon uroczystą Mszą św. w Sromowcach Niżnych. Zamknięcie sezonu połączone zostanie z trwającymi uroczystościami i imprezami Roku Szalayowskiego w Szczawnicy. Stary góral witający gości z Kotońki na Dunajcu (turystyczna atrakcja Szczawnicy) zostanie wymieniony na nowego harnasia, a na uczestników czekał będzie m.in. profesjonalny pokaz - teatr ognia.

Autor: mw
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij