Czy w 2014 roku powstanie nowa miejscowość Niedzica-Zamek?

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.08 14:00 / news / czytano 3769 / opinie 0

Wkrótce na mapie powiatu nowotarskiego pojawi się nowa miejscowość Niedzica-Zamek.

Władze Gminy Łapsze Niżne już pod koniec 2012 roku zaczęły starać się o podział Niedzicy na dwie miejscowości w celu uporządkowanie problemów z nazewnictwem i adresami meldunkowymi mieszkańców. Wniosek do wójta o podział wsi złożyli sami mieszkańcy przysiółka "Zamek". 27. lutego 2013 roku, Rada Gminy większością głosów podjęła uchwałę w sprawie przedstawienia ministrowi do spraw administracji publicznej wniosku o podział miejscowości Niedzica na dwie samodzielne jednostki osadnicze bez dokonywania wyodrębnienia geodezyjnego z obrębu Niedzica i ustalenia urzędowej nazwy dla wydzielonej części "Niedzica-Zamek".

Wcześniejsze konsultacje społeczne z mieszkańcami pokazały, że większość zamieszkujących osiedle Zamek chce takiego podziału choć wiązać się to będzie w ich przypadku chociażby z czasochłonną wymianą wszystkich dokumentów, przeciwni byli mieszkańcy Niedzicy, ponieważ w ich ocenie to niepotrzebne wydawanie pieniędzy na rozdzielenie miejscowości.

W maju Wojewoda Małopolski zgodził się na podział a decyzję miał poprzeć jeszcze Minister Administracji i Cyfryzacji, który czekał w tej sprawie na decyzję Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych. Komisja zaopiniowała jednak przedmiotowy wniosek negatywnie.

W następstwie tej decyzji Radni Gminy skierowali kolejny wniosek do ministra administracji i cyfryzacji o podział miejscowości z nowymi argumentami społeczno-gospodarczymi, historycznymi, obyczajowymi i kulturalnymi mającymi uzasadnić racjonalność i celowość podjętych działań. Do wniosku dołączyli opinię przygotowaną przez dr hab. Jerzego M. Roszkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w której czytamy: - Odbiciem zachodzących zmian jest funkcjonujące od wielu lat osobne sołectwo Niedzica Zamek oraz odrębny plan Zagospodarowania Przestrzennego. Wyodrębnienie miejscowości Niedzica-Zamek, jako proces postępujący i nieuchronny, który ma swoje uzasadnienie w ukształtowaniu terenu, historii, odmiennych funkcjach i drogach rozwoju społeczno-gospodarczego dwóch części wsi, nie szkodząc zupełnie interesom mieszkańców dolnej Niedzicy, stworzy jeszcze lepsze warunki do dalszego rozwoju całej okolicy. - pisze Roszkowski. Dodaje, że wieś wyraźnie dzieli się na dwie części na dolną i górną zlokalizowaną przy wzgórzu zamkowym i tradycyjnie określana jest jako Niedzica Zamek co współcześnie znajduje odbicie w oficjalnej nazwie sołectwa.

Jeśli wniosek dzielący Niedzicę na dwie odrębne miejscowości przejdzie to mieszkańców przysiołka "Zamek" czeka w niedługim czasie wymiana dokumentów, nazewnictwa ulic, numeracji domów, a zmianę adresu będą musieli zgłosić m.in. w instytucjach państwowych, urzędach i bankach.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij