2016.10.21 13:41 / news / czytano 3126 / opinie 0
Szczegółowe poradniki i specjalni doradcy, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania pracowników.
To niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że w tym roku ich liczba może przekroczyć pół miliona.
Zaświadczenie A1 potwierdza fakt obowiązywania polskiego ustawodawstwa w odniesieniu do osoby, która jest delegowana do pracy za granicę, przenosi za granicę pracę wykonywaną w ramach prowadzonej w Polsce działalności gospodarczej lub wykonuje pracę w więcej niż jednym państwie. Jest to dokument wydawany w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy poruszających się w granicach UE. Zaświadczenie wydawane jest przez ZUS na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek.
W ostatnich latach liczba wydawanych zaświadczeń dynamicznie rośnie. Od 2012 r. do 2015 r. wzrosła o ponad 120 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku przekroczy 500 tys. Sam Oddział w Nowym Sączu w 2015 r. potwierdził 7,5 tys. formularzy A1, zaś w pierwszym półroczu 2016 r. już 5,5 tys.
Rosnąca dynamika wpływu wniosków o zaświadczenia A1 skłoniły ZUS do podjęcia działań, które usprawnią proces wydawania zaświadczeń i jednocześnie wyeliminują możliwe błędy, które niestety we wnioskach o zaświadczenia A1 się pojawiają. W październiku ZUS wprowadził ogólnopolski rejestr zaświadczeń w miejsce rejestrów oddziałowych. Na stałe eliminuje on sytuacje, w której to przedsiębiorcy sami wypełniali papierowy druk zaświadczenia, żeby przyspieszyć proces jego wydania. Teraz zaświadczenia wydawane są ze specjalnej aplikacji, która towarzyszy elektronicznemu rejestrowi A1.
Dodatkowo Zakład wprowadza doradców, którzy na salach obsługi klientów, mają służyć pomocą osobom występującym o zaświadczenie A1, pomagając im wypełnić wniosek i przygotować niezbędne dokumenty a także udzielić wyczerpującej informacji w zakresie właściwego ustawodawstwa – tłumaczy Jerzy Krukowski, z-ca dyrektora ds. dochodów w Oddziale ZUS w Nowym Sączu. Na początek doradcy pojawią się pilotażowo w niektórych oddziałach. Obok doradców ZUS wprowadza specjalne poradniki dla wszystkich chętnych do skorzystania z zaświadczeń A1, które to przeprowadzą krok po kroku przez proces wnioskowania. Co ważne – poradniki są na etapie konsultacji z samymi przedsiębiorcami.
Autor: Anna Szaniawska Regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim
Źródło: ZUS o/Nowy Sącz