Dociekliwi radni i rekordowo długie sesje Rady Gminy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.02.03 17:48 / news / czytano 2908 / opinie 0

Ostatnią piątą sesję Rady Gminy w Ochotnicy zdominował temat uchwały budżetowej na rok 2015, który wzbudził wśród radnych sporo emocji i spowodował, że rajcy spędzili na sesji ponad cztery godziny.

To nie pierwsza w tej kadencji Rady sesja, która trwa długo. Rekordowa odbyła się 19 grudnia 2014 roku i 19 stycznia br. Obie trwały ponad 6 godzin. Co jest powodem tak długich posiedzeń? O to zapytaliśmy Jana Franczyka Przewodniczącego Rady.

- Sesje są długie, bo jest wiele pytań. Mamy wielu młodych radnych, którzy są ciekawi tego co działo się w samorządzie naszej gminy. Na wiele z tych pytań mogliby uzyskać odpowiedzi podczas posiedzeń poszczególnych gminnych komisji, a tutaj na sesji głosować tylko "za" bądź "przeciw" - tłumaczy Franczyk i dodaje: - Chciałem ograniczyć "do dwóch" wystąpień radnych podczas czwartej sesji, ale radni nie poparli mojego pomysłu. Będziemy zmieniać w tym zakresie Regulamin Rady Gminy - zapewnia.
 
Sprawę czasu trwania sesji ostro komentuje z opozycyjnego klubu radny Tadeusz Królczyk. - Jak widać wg. Pana Przewodniczącego Jana Franczyka idealny radny, to taki, który nie pyta, nie zabiera głosu, nie składa interpelacji i głosuje z automatu tak jak życzy sobie tego Wójt i jego przyboczny. Zrzucanie odpowiedzialności na nowych radnych za przeciągające się sesje to nonsens. Sesje rady Gminy są nagrywane i prezentowane na stronie Ochotnica.tv. Każdy z łatwością może zobaczyć, że nowi radni są sprawni, zorganizowani i dobrze przygotowani merytorycznie. Przyczyną przeciągających się obrad jest nieporadne, wręcz skandaliczne prowadzenie obrad przez Pana Przewodniczącego, który nieustannie wchodzi w polemiki z radnymi, komentuje, poucza, naskakuję na radnych i prowokuje konflikty. Dodatkowo na każdej sesji pewien czas trzeba poświęcać na wyjaśnianie Panu przewodniczącemu, w których miejscach złamał statut naszej Gminy, gdyż Jego znajomość prawa mówiąc oględnie pozostawia wiele do życzenia. Praprzyczyną większości problemów, które pojawiają się w naszej radzie jest woda sodowa, które uderzyła Panu przewodniczącemu do głowy. Rada wybrała przewodniczącego a on poczuł się jak to sam określił „nawet carem”.
 
Jan Franczyk uważa, że radny Królczyk składa olbrzymią ilość wniosków i zapytań.  - Sens  tych wniosków niejednokrotnie jest taki sam tylko przedstawiany przez radnego "od innej strony" i stąd sesje wydłużają się - podkreśla Przewodniczący.
 
Na ostatniej sesji budżetowej po bardzo burzliwej dyskusji ostatecznie ustalono budżet gminy na 2015 rok. Bardzo wiele pytań i emocji wzbudziła sprawa remontu i przebudowy szkół na Młynnym i w Ochotnicy Dolnej. Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli projekt budżetu, w którym dochody mają wynieść ponad 30 mln złotych, a wydatki ponad 31 mln złotych. Bilans dochodów i wydatków oznacza deficyt na poziomie ponad 1,1 mln złotych, który zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z wolnych środków.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij