Enklawa tematem wiodącym sesji

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.01.21 16:04 / news / czytano 6723 / opinie 11

Poniedziałkową sesję Rady Gminy Ochotnicy Dolnej zdominował jeden temat - enklawa aktywnego wypoczynku w gminie.

W sercu Gorców mają powstać m.in. szlaki turystyki rowerowo-pieszej, trasy narciarsko-turowe a także wieże i altany widokowe.

Temat wzbudza wiele emocji, głównie z tego powodu, że samorząd Ochotnicy Dolnej na realizację projektu ma bardzo mało czasu, a dodatkowo końcem stycznia rada będzie głosowała nad tegorocznym budżetem. Projekt ma zostać zrealizowany do października br. Całkowity planowany koszt przedsięwzięcia wynosi 3.457.863,80 zł, z czego dofinansowanie 2.166.344,75 zł. pozostała kwota tj. 1.291.519,05 zł stanowi wkład własny Gminy.

Enklawa to rzeka pytań. Jeszcze początkiem stycznia radni musieli wyrazić zgodę na zakup działki, której posiadanie było konieczne, by jedna z zaplanowanych prawie 30-metrowych wież widokowych na szczycie Gorca mogła zostać wybudowana. Na poniedziałkowej sesji wątpliwości radnych starał rozwiewać Stanisław Jurkowski włodarz gminy wraz ze swoim doradcą do realizacji tej inwestycji - Kazimierzem Konopką.

Obawy radnych dotyczyły głównie tematu poprawy nawierzchni szlaków turystycznych rowerowych. Początkowo prawie 40 km dróg miało zostać poprawione przez nawiezienie na nie żwiru. Jak zapewnia Kazimierz Konopka po wyeliminowaniu żwirowania koszt wykonania tego zadania zmniejszy się o około 80%. Z wniosku zostaną wyłączone również miejsca zaplanowane do stworzenia kąpielisk wzdłuż potoku Ochotnica. Te dwa zadania wyraźnie obniżą całkowity koszt zadania. - Wystąpiliśmy już z prośbą do Urzędu Marszałkowskiego o wyłączenie z  wniosku miejsc do kąpieli - zapewnia Konopka. 

Dlaczego wcześniej nie zostały przygotowane szczegóły projektów altan i wież tylko zdecydowaliśmy się na rozwiązanie "zaprojektuj-wybuduj"? Czy ktoś pokusił się już o wstępne oszacowanie kosztów utrzymania wież i pozostałej infrastruktury związanej z enklawą po oddaniu do użytkowania? - pytał w imieniu klubu radny Tadeusz Królczyk. - Skoro przejmiemy obiekty, to będziemy je utrzymywać i ubezpieczać. Liczymy się z tego typu kosztami - akcentował w odpowiedzi Jan Franczyk przewodniczący rady.

Wątpliwości pojawiły się także w kwestii znajomości specyfiki terenu przez wykonawcę i czy wywiąże on się z terminu wykonania prac. Radny Andrzej Runger pytał, czy jest zapewnienie o finansowej pomocy od sąsiadujących z Ochotnicą gmin i w jakiej wysokości środków można się spodziewać.

Gościem specjalnym sesji był dr inż. arch. Krzysztof Wielgus wykładowca na Politechnice Krakowskiej, znawca Gorców i konsultant ds. tematycznych planowanego projektu enklawy, który podkreślał, że należy ściśle precyzować i być może zmieniać w zakresie dopuszczalnym przez umowę poszczególne rozwiązania. Wielgus poparł także wniosek Królczyka o etapowe sprawdzanie wykonanych prac.

Gmina Ochotnica Dolna podpisała w listopadzie 2014 roku porozumienie o współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie. Pod koniec roku ogłoszony został przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji, który został unieważniony z powodu zbyt wygórowanej ceny w złożonych ofertach. Cena zaproponowana przez potencjalnego wykonawcę wynosiła ponad 6 mln złotych. W najbliższych dniach ogłoszony zostanie kolejny przetarg, który być może wyłoni wykonawce ochotnickiej enklawy. 

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Do Mieszkanka2015.01.25 11:01
Przecież radni jednogłośnie poparli budowę Enklawy, więc do kogo pretensje????
mieszkanka2015.01.24 11:01
Są ferie a po Ochotnicy zamiast turystów biegają stada psów , komu mamy za to podziękować , byłam jedną z pierwszych która wynajmowała pokoje różnie bywało ale zawsze ktoś był, dzwonił pytało cenę teraz nic .Ciągłe obietnice snucie planów o typach turystyki niestety taki jest tego koniec.
kaja2015.01.24 09:01
Jeżeli kupuje się budynek za duże pieniądze ,remontuje się za jeszcze większe to chyba powinno się mieć pomysł na jego wykorzystanie. A u nas będzie uroczyste otwarcie i koniec będzie stało i niszczało.
jo ontek2015.01.24 07:01
Beznadziejny pomysl ,sama nazwa enklawa to odciecie sie od regionu ,pieniadze wyrzucone w bloto ktore mieszkancom bytu nie poprawia ,jest wiele mozliwosci inwestycyjnych w turystyke lecz rzadzacym pomyslow brak .licze na madrosc I odpowiedzialnosc radnych i odrzucenie tej inwestycji.
za miedzy2015.01.23 21:01
do Jana Mój komentarz do Twojego wpisu: " Czego się Jaś za młodu nie nauczył, tego na starsze lata nie pojmie"
jan2015.01.23 12:01
Kto wymyślił zakup i remont tej ruiny na Skałce kto to będzie otwierał doglądał sprzątał i czy ktoś potrafi powiedzieć co tam ma być .
ciekawy ''2015.01.23 11:01
Podobno drugi doradca będzie
maja2015.01.23 09:01
Dlaczego nie idziecie drogą Białki która osiągnęła sukces w krótkim czasie a inwestycje tam wykonane przynoszą zyski, tylko budujecie coś do czego przez lata będziemy dokładać, remontować i pilnować .
echo z miedzy2015.01.22 21:01
konopka doradca wojta ds turystycznych i w takiej wersji to cofiemy sie w rozwoju o kolejne 20 lat
ciekawy2015.01.22 20:01
Dlaczego tak naprawdę z porządku obrad zdjęto pkt. dotyczący ustalenia diet dla radnych gminy? Za zdjęciem projektu z porządku obrad głosowali radni wójta. Panie Królczyk proszę o informację ile zarobili przewodniczący poszczególnych komisji za te dwa miesiące ( chodzi o sumę za wszystkie posiedzenia i sesje). Z tego co usłyszałem Pan przychodzi na każde posiedzenie komisji choć nie jest Pan członkiem żadnej (CZYLI BEZ DIETY) to się Panu bardzo chwali. BARDZO DZIĘKUJEMY ZA PUBLIKACJE SESJI I POSIEDZEŃ KOMISJI - MIESZKAŃCY OGLĄDAJĄ.

reklama

gospodyni2015.01.22 12:01
Koncepcja rozwoju Ochotnicy lansowana przez ostatnie lata doprowadziła do całkowitego zaniku turystyki .Dalsze brnięcie w inwestycje tego typu pogłębi jeszcze przepaść jaka dzieli nas od miejscowości turystycznych .Tam budują wyciągi ,aquaparki i mają pełno turystów ,u nas buduje się same niewypały.Miałam nadzieję że młodzi na których głosowałam powalczą o zmianę kierunku rozwoju Ochotnicy i przyjdzie czas że Ochotnica wróci do dawnej świetności a turyści nie będą nas traktować jak zacofanych frajerów u których można się wyspać za 10 zł.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij