Od wieczoru Wielkiego Piątku katolicy czuwają przy Grobie Pańskim

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.03.30 13:33 / news / czytano 5636 / opinie 0

Grób Pański w liturgii katolickiej to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie obrzędów Wielkiego Piątku. Wystawienie Najświętszego Sakramentu symbolizuje  śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

Zwyczaj wywodzi się z Palestyny, w Polsce zapoczątkowany został w XVI w. Najważniejsze w Grobie Pańskim są; figura zmarłego Jezusa Chrystusa oraz przykryta przezroczystym materiałem symbolizującym całun monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Monstrancję, wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierują uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę martwego Chrystusa leżącego w grobie. Członkowie Kościoła Rzymsko-Katolickiego modlą się przy grobie aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Po liturgii Wielkiego Piątku rozpoczyna się "wielka cisza" - Wielka Sobota, która  w kościele katolickim jest oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Pana. 

W galerii prezentujemy zdjęcia Grobów Pańskich z kościołów w Tylmanowej, Szczawnicy, Krościenku i Grywałdzie.

Autor: CR
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij