Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Grób Pański w liturgii katolickiej to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie obrzędów Wielkiego Piątku. Wystawienie Najświętszego Sakramentu symbolizuje śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Zwyczaj wywodzi się z Palestyny, w Polsce zapoczątkowany został w XVI w. Najważniejsze w Grobie Pańskim są; figura zmarłego Jezusa Chrystusa oraz przykryta przezroczystym materiałem symbolizującym całun monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Monstrancję, wystawia się na ołtarzu lub na tronie, który powinien być umieszczony blisko ołtarza. Wszystkie elementy dekoracyjne i światła kierują uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę martwego Chrystusa leżącego w grobie. Członkowie Kościoła Rzymsko-Katolickiego modlą się przy grobie aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.
Po liturgii Wielkiego Piątku rozpoczyna się "wielka cisza" - Wielka Sobota, która w kościele katolickim jest oczekiwaniem na Zmartwychwstanie Pana.
W galerii prezentujemy zdjęcia Grobów Pańskich z kościołów w Tylmanowej, Szczawnicy, Krościenku i Grywałdzie.
reklama
reklama