II Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”

Fot. Arch.LO Krościenko n.D 2017.02.24 12:43 / news / czytano 2275 / opinie 0

W związku z 73. rocznicą wydarzeń na przełęczy Przysłop nasze Liceum Ogólnokształcące wraz z Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy i oddziałem PTTK w Szczawnicy zorganizowało II Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”.

Symboliczny szlak ma na celu upamiętnienie przejścia na Przysłop partyzantów AK z oddziału „Wilka” dowodzonego przez „Zawiszę” por. Krystyna Więckowskiego po udanym ataku na posterunek policji niemieckiej w Ochotnicy Dolnej oraz same wydarzenia na tej przełęczy, czyli potyczki żołnierzy podziemia z niemieckim oddziałem, która miała miejsce 21. lutego 1944 r..
 
Głównym celem rajdu jest uczczenie pamięci i uhonorowanie poległych w tej walce 5. żołnierzy AK:
pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek” (ur. 1923 r. w Krakowie)
strz. Jan Rogal ps. „Żbik” (ur. 1919 r. w Waksmundzie)
strz. Józef Rogal ps. „Strzała” (ur. 1925 r. w Waksmundzie)
strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk” (ur. 1920 r. w Waksmundzie)
strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher” (ur. 1922 w Nowym Targu)

Celem dodatkowym rajdu jest propagowanie turystyki górskiej oraz poznanie historii naszego regionu. W rajdzie oprócz organizatorów (Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku nad Dunajcem, Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy i oddziału PTTK w Szczawnicy) brali udział uczniowie Gminnego Publicznego Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, Publicznego Gimnazjum w Krościenku n.D., Gimnazjum nr 1 w Tylmanowej i VI Gimnazjum MCE Krościenko oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”.
 
We wtorek 21 lutego o godzinie 10.00, mimo miejscami zasypanych śniegiem szlaków, grupa około 80. uczestników wyruszyła z placu Dietla w Szczawnicy, żółtym szlakiem, kierując się na Przysłop. Podczas 13 km trasy uczniowie wraz opiekunami zatrzymali się na chwilę odpoczynku i ciepłą herbatę w schronisku pod Bereśnikiem oraz na przystanki zadaniowe, podczas których uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym uczestnicy mieli możliwość przenieść się w czasie – uczestnicząc w niemieckiej obławie na partyzantów, obcując z umundurowaniem i uzbrojeniem z czasów II Wojny Świtowej. Po dotarciu na Przysłop, pod pomnikiem, uczestnicy uczcili pamięć poległych żołnierzy, zapalając znicze i odśpiewując hymn państwowy. Na zakończenie Rajdu w Zajeździe Czarda czekał na wszystkich gorący poczęstunek. 

Szczególne podziękowania dla Naszych Gości: Gminnego Publicznego Gimnazjum w Sromowcach Niżnych, Publicznego Gimnazjum w Krościenku n. D., Gimnazjum nr 1 w Tylmanowej i VI Prywatnego Gimnazjum MCE w Krościenku oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”.
Źródło: LO Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch.LO Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij