Jarmarki Krościeńskie za nami

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2019.07.23 20:35 / news / czytano 1368 / opinie 0

W niedzielę zakończyły się Jarmarki Krościeńskie. Impreza od 13. lat gości w Krościenku, zachęcając turystów i mieszkańców do wspólnej zabawy.

Tradycja krościeńskich jarmarków sięga XVI wieku. Miasto z nadania królewskiego w 1568 roku otrzymało przywilej organizowania jarmarków jesienią w odpust parafialny na Wszystkich Świętych i wiosną na Zielone Świątki. Jarmarki trwały wtedy przez dwa tygodnie. Każdego roku w lipcu, w ramach podtrzymywania i kultywowania tradycji, w Krościenku  organizowane są spotkania z autentyczną kulturą góralską. Podobnie było i w tym roku.

Drugi dzień zabawy rozpoczął się od animacji dla dzieci, na scenie prezentował się Zespół Regionalny Małe Pieniny, Szlachtowianie, a także nowy zespół Śpasy Krościeńskie, który debiutował na rodzimej scenie. "Śpasy" powstały 3 miesiące temu, próby wspólnego tańca i śpiewu odbywają się dwa razy w tygodniu. Pomysłodawcą powstania zespołu jest małżeństwo - Beata i Dariusz Gabrysiowie z Krościenka, którzy muzykują ze swoimi dziećmi. - Uczymy wspólnie z żoną i córką Bernadetą, bo troszkę czasu spędziliśmy w zespołach i coś nam zostało w pamięci, a jeżeli ktoś by zechciał i podzielił się swoją wiedzą z nami, to jesteśmy otwarci - zachęca pan Dariusz. Zespół zaprezentował na scenie wiele znanych i mniej znanych przyśpiewek pienińskich, wsparty muzyką Kapeli Jaśka Kubika.

Ponadto przed publicznością wystąpił kabaret 4Fala i Zespół Turnioki. Podczas jarmarków można było przyjrzeć się pracy rzeźbiarza Marka Wolaka, skosztować specjałów przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich. Imprezę prowadzili Piotr Jezutek i Anna Malik – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Krościenku.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij