XVII Watra Ochotnicka

Fot. Arch. Organizatora 2014.08.14 23:36 / news / czytano 3308 / opinie 0

Przy pięknej pogodzie i przed bardzo licznie zgromadzonej publiczności, w amfiteatrze w centrum wsi Ochotnica Górna, odbyła się XVII z kolei kulturowa impreza pn. Watra Ochotnicka.

Sama nazwa imprezy wskazuje na „źródło” tożsamości wsi Ochotnica, z pod których XV wiecznych „korzeni”, wypływa nasza góralska kultura, nasz sposób życia i gospodarowania w tych trudnych warunkach, a wszytko to za przyczyną pierwszych osadników tych terenów, wędrownego plemienia z Bałkanów- Wołochów. Pasterstwo, hodowla owiec i kóz a później również wołów, na wysoko położonych halach i polanach,co właśnie odziedziczyliśmy po Wołochach, zawsze związane było z WATRĄ czyli ogniskiem. Corocznie organizowana przez Wiejski Ośrodek Kultury, przy bardzo ścisłej współpracy ze Związkiem Podhalan, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Klubem Seniorów z Ochotnicy Górnej kulturowa impreza nawiązuje właśnie do tej naszej tradycji.

Tradycyjnie impreza rozpoczęła się od redyku przeszło 300 szt owiec prowadzonych przez naszego gorczańskiego BACĘ- Jarosława Buczka w asyście swoich juhasów Barnasia i Urbaniaka  wraz z muzyką. Po uroczystym  pasterskim hymnie, wygranym z trombity przez Jaśka Kubika, wielce cenionego artystę i promotora góralskiej kultury z Krościenka , rozpalono WATRĘ, która zapoczątkowała dalszy program imprezy. Na scenie amfiteatru wystąpiły regionalne zespoły: z Łopusznej im. Ludwika Łojasa, zespół „Honaj” z Dursztyna, zespół „Koliba” z Orawki oraz nasze  zespoły „Mali Ochotni”i „Ochotni”. Na scenie swój występ miały również nasze Panie działające przy Kole Gospodyń Wiejskich, Związku Podhalań i Koła Seniorów. Swoje stoiska mieli nasi twórcy ludowi i gościnnie przybyli twórcy z Rabki, na których prezentowali swoje dzieła jak również prowadzili warsztaty dla chętnych poznania tajników ich talentu. Tradycyjnie niezawodne okazały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowując całą gamę tradycyjnych  produktów regionalnych, które smakowali uczestnicy imprezy w tym liczni przybyli do Ochotnicy wczasowicze. Swoje stoisko z „malutką watrą” miał nasz baca Jarosław Buczek, który prezentował życie i zajęcia „na sałasie” jak również promował już własne wyroby. Pomimo napiętego programu udało się przeprowadzić, choć nie wszystkie, przygotowane tematycznie konkursy i zakończyć imprezę na posiadach przy ciągle palącej się WATRZE. 
Autor: Krzysztof Dobrzyński
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij