Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Czorsztyn

Fot. 2019.11.12 18:02 / news / czytano 618 / opinie 0

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w sołectwie Kluszkowce i rozpoczęły mszą św. celebrowaną przez  Ks. Płk. Andrzej Guta – Proboszcza Parafii z Kluszkowiec. W kościele parafialnym, podczas mszy zaśpiewał miejscowy chór pod batutą Józefa Pańszczyka oraz zagrała orkiestra dęta z Maniów, z Panem Stanisławem Wojtaszkiem kapelmistrzem na czele.

Po mszy św. 14 pocztów sztandarowych w tym: jednostek straży pożarnych z terenu Gminy Czorsztyn, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, oddziałów Związku Podhalan z Kluszkowiec oraz Maniów oraz Szkół Podstawowych z Kluszkowiec, Maniów, Sromowiec Niżnych oraz Sromowiec Wyżnych uformowało korowód, który w rytm utworów wygrywanych prze Orkiestrę Dęta przemaszerował pod Pomnik Orła. Miejsce to stanowiące symbol pamięci osób walczących o niepodległość w czasach zniewolenia co roku gromadzi nie tylko przedstawicieli samorządu, jednostek organizacyjnych, czy placówek szkolnych ale także mieszkańców pragnących w ten sposób oddać cześć Ojczyźnie.

Uroczystość rozpoczął Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, który powitał zebranych gości. Następnie po wspólnym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach, który mówił: - Cieszę, że tak licznie przybywacie Państwo co roku na tę uroczystość, że w oknach z roku na rok pojawia się więcej flag. Jesteśmy Polakami, i tą Polskość należy umieć w odpowiednim czasie manifestować.
 
Po uroczystej przemowie przypominającej historię Polski walczącej delegacje obecne podczas listopadowych obchodów złożyły wiązanki z kwiatów, które utworzyły biało-czerwony kopiec u stóp orła górującego na płycie pomnika.
Autor: Aneta Markus
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij