Niska frekwencja na spotkaniach sołeckich Krościenko-Centrum oraz Dziadowe Kąty

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.26 10:48 / news / czytano 2298 / opinie 1

Sołectwo Centrum w Krościenku n/D ma do wykorzystania na rok 2014 sumę 25 868 zł, Dziadowe Kąty 12 632 zł. Sprawdź na jakie zadania zostaną przeznaczone pieniądze. 

Uchwałą zebrania wiejskiego Sołectwa Krościenko-Centrum na rok 2014 zaplanowano wykonanie zadania w ramach funduszu sołeckiego na "Zagospodarowania brzegu rzeki Dunajec z przeznaczeniem na plażę". W uzasadnieniu czytamy, że przyczyni się to do utworzenia miejsc wypoczynku dla mieszkańców i przebywających gości. Na terenie Krościenka brak jest miejsc do plażowania. Wykonanie tego zadania w ramach funduszu sołeckiego podniesie atrakcyjność terenów wzdłuż Dunajca i przyczyni się do promocji miejscowości. 
 
- Mam nadzieję, że ta kwota będzie naszym udziałem do wniosku do Leadera. Być możne w tym roku będzie nabór, wówczas zaproponowalibyśmy tę kwotę jako nasz udział i napisali jakiś atrakcyjny wniosek na pozyskanie środków i realizację tego celu. Musimy sprecyzować w jakim terenie Rada Sołecka widzi wykonanie plaży i gdzie są do tego najkorzystniejsze warunki. - mówi Janusz Piwoni zastępca wójta.

Jak podkreśla wicewójt, fundusz sołecki ma to do siebie, że gmina na tym nie traci a zyskuje. Pieniądze są zagospodarowane na jej terenie a oprócz tego z budżetu państwa gmina otrzyma 30% całości funduszu, czyli w przypadku Krościenka n/D do gminnego budżetu trafi kwota 40 tysięcy złotych ze wszystkich sołectw.
 
W sołectwie Dziadowe Kąty zaplanowano w kolejnym roku montaż bramek, siatek zabezpieczających i ławek na terenie starej cegielni, wykonanie gabionu nad kładką do boiska sołeckiego oraz udrożnienie fos, przepustów i uzupełnienie poboczy. Zainteresowanie mieszkańców wczorajszymi spotkaniami było znikome. 
 
Pieniądze pomiędzy sołectwa dzielone są z funduszu soleckiego według priorytetu ilościowego mieszkańców. Rada Gminy jako organ stanowiący reprezentujący mieszkańców z terenu całej gminy decyduje o utworzeniu funduszu, dzięki czemu Gmina otrzymuje dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, które w przypadku nie utworzenia funduszu nie przysługują. Dodatkowe środki wynoszą 10, 20 i 30 proc. wykonanych wydatków. Najwyższe dofinansowanie otrzymują gminy o najniższych dochodach, zaś najmniejsze - gminy najbogatsze. Fundusz sołecki jest po to, żeby sołectwo miało prawo zadecydować o konkretnym zadaniu. 
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

franek2013.09.27 01:09
dziadkom i emerytom sie nie chce isc a mlodych nima bo wyjechali zagranice z tusko kaczogrodu,a w gminie i tak zrobią po swojemu
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij