Około 200 hektarów zniszczonych lasów

Fot. 2014.06.10 20:54 / news / czytano 2363 / opinie 0

Silny wiatr towarzyszący opadom intensywnego deszczu w dniach 15-16 maja br. spowodował w Gminie Ochotnica Dolna ogromne straty w drzewostanie. Gmina oszacowała, że zniszczonych jest około 200 hektarów lasów.

- Najbardziej w gminie ucierpieli rolnicy zwłaszcza jeśli chodzi o lasy. Szacujemy, że zniszczonych jest ich około 200 hektarów.  Po rozmowie z dyrektorem Wydziału Rolnictwa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, mamy zapewnienie, że urząd będzie występował o środki na sadzonki i ponowne zalesienie terenów. Ma to choć w części zrekompensować straty - zapewnia Kazimierz Konopka Wójt Gminy Ochotnica Dolna i jak dodaje: - Słyszy się także, że jest problem ze sprzedażą tego drewna.

Na stronach urzędu znajduje się informacja o tym, że powstałe wywroty i złomy są niebezpieczne dla przebywających wśród nich ludzi.  Połamane drzewa są często „zawieszone” na innych, pokrzyżowane z nieuszkodzonymi, dlatego gmina apeluje do mieszkańców i właścicieli lasów o zachowanie szczególnej ostrożności przy wykonywaniu prac związanych z pozyskaniem drewna ze złomów i wywałów.

Mając powyższe na uwadze oraz względy bezpieczeństwa, nie należy wykonywać w pojedynkę lub samotnie wszelkich prac leśnych, w szczególności ścinkowo – zrywkowych. Nie zaleca się również wypalania odpadów pozrębowych tj. gałęzi i cetyny, lecz układanie w stosy, odsłaniając w ten sposób powierzchnię do odnowienia i istniejące odnowienie naturalne.

Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij