Porady Wielkanocne Policji

Fot. 2016.03.23 22:08 / news / czytano 2793 / opinie 0

Aby Święta Wielkanocne były dla wszystkich spokojne i bezpieczne Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu informuje i przestrzega.


PRZEDŚWIĄTECZNE ZAKUPY
Wybierając się na zakupy pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu!

Nie zabieraj ze sobą dużej ilości kart kredytowych. Korzystając z bankomatów wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej. Na zakupy załóż wygodny  i nie rzucający się na oczy strój, zaopatrz się w torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię na brzuch, tak aby zawsze mieć ją „ na oku”. Pamiętaj, że torebki typu kopertówka czy plecak są na tę okazję niewygodne i stanowią łatwy łup dla złodzieja.

W czasie załatwiania sprawunków unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami, wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca, a  najlepiej korzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając, pamiętaj o zamknięciu pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie w widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa.

PODRÓŻE
Jadąc autobusem  – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu – torebkę trzymaj tak aby zawsze mieć ją w zasięgu wzroku i unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni.

W pociągu – zwłaszcza na dalekich trasach – nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj żadnych poczęstunków od współpasażerów. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Do podróży załóż wygodną i skromną odzież. Nie kuś złodzieja biżuterią. Jeżeli zaobserwujesz jakąkolwiek „ podejrzaną” sytuację zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu. Korzystając z własnego środka transportu pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. 

Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. 
 
Na postój wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na  kradzież samochodu metodą „ na stłuczkę lub „ na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji.

Jeżeli decydujemy się na wyjście a auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

ZABEZPIECZ MIESZKANIE
Nie opowiadaj wszystkim, ze planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „ wyjechaliśmy z miasta, wracamy za kilka dni”. 

Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, cenne przedmioty, dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknij zawór wodny i gazowy aby uniknąć ewentualnej awarii.

ŚMIGUS DYNGUS
Rodzice powinni nauczyć dzieci, że „ lany poniedziałek” to tradycja polewania wodą, w której należy zachować umiar i kulturę. Zlewanie wodą przypadkowych przechodniów może na razić nas na straty materialne – gdy zostanie zniszczona np. droga odzież. „ Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach – gdyż bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegają na jezdnię łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego, a mokra nawierzchnia może okazać się  przykrą w skutkach niespodzianką dla nadjeżdżających samochodów.

ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH życzy Komendant Powiatowy Policji oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.
Autor: Oprac. red.
Źródło: KPP w Nowym Targu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij