Poszukiwawcze odwierty w paśmie Lubania zmorą mieszkańców

Fot. 2018.09.05 22:53 / news / czytano 4289 / opinie 0

Mieszkańcy sołectwa Kąty-Niwki w Krościenku n.D boją się, że ich studnie wyschną. Dlaczego? Rozlewnia wody Kinga Pienińska z Krościenka wykonała trzy poszukiwawcze odwierty w okolicy Marszałka (pasmo Lubania) i chce niebawem zwiększyć dystrybucję wody.

Zaniepokojeni mieszkańcy jasno określają swoje obawy. Boją się, że niedługo w ich kranach może zabraknąć wody, a co za tym idzie grozić to może katastrofą budowlaną i ekologiczną w ich sołectwie. 

- Boimy się, że w momencie kiedy spółka rozpocznie teren z którego teraz mieszkańcy pozyskują wodę pitną zostanie osuszony i za kilka lat nie będziemy mieli wody - mówi sołtys wsi Łukasz Plewa. Nie brakuje także głosów niepokoju wśród mieszkańców, którzy planują rozbudowę infrastruktury turystycznej w rejonie sołectwa.

Producent wody Kinga Pienińska, należącej do producenta izotoników spółki OSHEE, już przed rokiem w komunikacie prasowym zapowiadał rozwój sieci dystrybucji oraz rozbudowę zakładu produkcyjnego w Krościenku nad Dunajcem. - Obecnie zainwestowaliśmy w nową linię technologiczną około 13 mln. złotych. Pozwoli ona zwiększyć wydajność z 8 tysięcy do 20 tysięcy butelek na godzinę. Faktycznie wykonaliśmy 3 otwory badawcze, które pokażą wydajność ujęć - mówi Paweł Jacaszek członek zarządu spółki Kinga Pienińska.

Mieszkańcy sołectwa Kąty-Niwki i przedstawiciele spółki wodnej przy ulicy Kościuszki w Krościenku uczestniczyli początkiem sierpnia w spotkaniu z przedstawicielami Kingi Pienińskiej, które miało miejsce w Urzędzie Gminy. Podczas spotkania prezes spółki wodnej Dorota Siekierska sygnalizowała, że od czasu działań podjętych przez rozlewnię wody w rejonie Niwek, odczuwalne jest zmniejszenie ilości wody. 

Krzysztof Poprawa członek zarządu KP wyjaśnia, że w rejonie Niwek faktycznie wykonany jest jeden otwór o wydajności 2m3/h, ale nie jest on eksploatowany obecnie, gdyż woda z niego nie nadaje się do butelkowania, a Kinga Pienińska korzysta aktualnie z innych 7 odwiertów. 

Przedstawiciele Kingi Pienińskiej uspokajają: - Proszę mi powiedzieć, jaki wpływ na środowisko w Pasternikach ma dotychczasowa eksploatacja wody Kinga Pienińska kiedy spółka isnieje już ponad 20 lat?  Jest taka procedura, że po wykonaniu odwiertu czekamy, czy pokaże nam się woda. Jeśli się nie pokaże to taki odwiert jest negatywny i wtedy go zasypujemy. Jeśli się pokaże, to wtedy musimy zbadać jak dużo tej wody jest i jak dużo możemy jej eksploatować, muszą być one także uzupełnione badaniami tzw. oddziaływania na okoliczne studnie - tłumaczy Bronisław Bublik dyrektor ds. inwestycji. 
 
Wydajność każdego ujęcia w kolejnym etapie określa hydrogeolog, jest to tzw. zasób dyspozycyjny wody, a na podstawie jego opracowania starosta nowotarski wydaje decyzję (pozwolenie wodno-prawne) o zasobie eksploatacyjnym tego ujęcia.
 
- Wiercimy studnie głębinowe o głębokości około 60 metrów, mieszkańcy na Niwkach prawdopodobnie pobierają wodę z samo wypływów, czyli wód powierzchniowych. Tak naprawdę my moglibyśmy powiedzieć, że to oni nam zabierają, bo ta woda powierzchniowa nie przenika dalej - mówi Paweł Jacaszek.
 
Na wyniki z poszukiwawczych odwiertów trzeba poczekać do początku października. Woda pozyskiwana będzie musiała mieć określoną jakość, tym samym przejść badania mikrobiologiczne i posiadać dopuszczalne inne wskaźniki m.in odczynu, mętności, zapachu czy stężenia żelaza, sody.




Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij