Powietrze mamy krakowskie...

Fot. 2015.03.31 12:13 / news / czytano 3990 / opinie 0

Powszechne stosowanie pieców zasypowych "na wszystko", zła jakość paliw oraz słabo docieplone budynki, to zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców Pienin.

Spotkanie zostało zorganizowane, w związku z opracowywanym obecnie Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta i Gminy Szczawnica. Dokument taki jest konieczny do starania się o środki dotacyjne, zarówno dla instytucji jak i osób prywatnych, które w przyszłości mogłyby otrzymać wsparcie finansowe na wymianę istniejących źródeł ciepła oraz zainstalowanie odnawialnych źródeł energii.

Uczestnicy piątkowego spotkania zostali poinformowani o zagrożeniach dla zdrowia jakie niesie ze sobą stosowanie bardzo popularnych w naszym regionie wysokoemisyjnych kotłów zasypowych. Zapoznali się z możliwościami ich "zdrowszych" odpowiedników - niskoemisyjnych kotłów na paliwo stałe, oraz informacjami na temat planowanych dopłat na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Dofinansowanie może być nawet na poziomie 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 8000 złotych, niestety Urząd Marszałkowski nie ujął na liście do dofinansowania coraz bardziej popularnych pomp ciepła.

Ekspert ds. powietrza Andrzej GuÅ‚a, również prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, zaprezentowaÅ‚ wyniki badaÅ„ prowadzonych w Szczawnicy w ciÄ…gu roku na potrzeby tworzonego obecnie planu, które wykazaÅ‚y bardzo wysokie stężenie szkodliwych dla zdrowia; CO2, benzo[a]pirenu, pyÅ‚u zawieszonego PM 10 i PM 2.5. Najwyższe stężenie rakotwórczych i powodujÄ…cych choroby ukÅ‚adu oddechowego zwiÄ…zków w powietrzu wystÄ™puje w okresie grzewczym. Potwierdza to, że najwiÄ™kszym trucicielem sÄ… wysokoemisyjne źródÅ‚a ciepÅ‚a, a takich jest w Szczawnicy okoÅ‚o 2000 (77% wszystkich źródeÅ‚ ciepÅ‚a). SytuacjÄ™ pogarsza zÅ‚a izolacja cieplna szczawnickich domostw. 27% z nich jest w ogóle nieocieplonych, na 18% grubość izolacji nie przekracza 5cm, na 10% od 6-8cm, a 40% budynków posiada 10cm warstwÄ™ izolacji. GuÅ‚a porównaÅ‚ wyniki badaÅ„ jakoÅ›ci powietrza w pieniÅ„skim uzdrowisku do Krakowa, w którym  prawie dwukrotnie przekraczane sÄ… maÅ‚o rygorystyczne normy unijne zanieczyszczeÅ„ powietrza. Niestety wyniki sÄ… bardzo zbliżone.

Możliwości nowoczesnych kotłów niskoemisyjnych zaprezentował dr inż. Robert Kubica z Politechniki Śląskiej. Piece takie, pod warunkiem stosowania wysokiej jakości paliwa, potrafią zredukować emisję szkodliwych substancji ponad 90%. Dobra technika spalania niestety nie pomoże, jeśli palone jest niewystarczająco wysuszone drewno, złej jakości węglem, czy pellet.

Grzegorz Godziek odpowiedzialny za opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta i Gminy Szczawnica informowaÅ‚, że wedÅ‚ug przeprowadzonej ankiety wÅ›ród turystów, problem zÅ‚ej jakoÅ›ci powietrza wystÄ™puje również w lecie. PodkreÅ›laÅ‚, że mieszkaÅ„com turystycznych miejscowoÅ›ci powinno zależeć na czystym powietrzu, gdyż to nie tylko ich lepsze zdrowie, ale też wyższe dochody. ZachÄ™caÅ‚ uczestników spotkania do rozważenia w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci wymiany maÅ‚o wydajnych źródeÅ‚ ciepÅ‚a i skorzystania z dopÅ‚at.





Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij