Radni z Łapsz, Czorsztyna i Krościenka na nie dla taryf za zbiorowe odprowadzenie ścieków

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.04.04 20:54 / news / czytano 2516 / opinie 0

Podczas ostatnich sesji Rady Gminy w Łapszach Niżnych, Czorsztynie oraz Krościenku n.D radni nie zatwierdzili taryfy za zbiorowe odprowadzenie ścieków zaproponowanych przez Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

PPK w Łapszach przygotowało cenę o 9 groszy niższą w porównaniu do roku przedniego. Mimo to ośmiu radnych zagłosowało "przeciw" uchwale, sześciu było "za" a jeden "wstrzymał się" od głosu. Stawka za metr sześcienny ścieków w Łapszach wyniesie 11,35 zł brutto. Gmina dopłaci do metra sześciennego ścieków 2,16 zł brutto.
 
W Krościenku stawka za ścieki również spadnie i wyniesie 11.05 zł. / m3 brutto. Gmina dopłaci do każdego metra sześciennego 2,96 zł. Choć radni w głosowaniu nie zgodzili się na nową stawkę - mniejszą o 75 groszy to i tak w myśl obowiązujących przepisów nowa stawka zacznie obowiązywać od 1. maja br. W Krościenku "za" opowiedziało się trzech radnych, tyle samo "przeciw" a siedmiu "wstrzymało się" od głosu.
 
Dyskusja w Gminie Czorsztyn miała dość nerwowy przebieg. Samorządowcy nie chcieli słuchać wyjaśnień Grzegorza Latawca, obecnego na sesji, który próbował tłumaczyć wzrost stawki o 76 groszy brutto. Zarzucili mu niedotrzymanie obietnicy sprzed roku utrzymania stawki na tym samym poziomie. Radni pytali prezesa PPK czy spółka stosuje politykę bezpieczeństwa danych osobowych, dlaczego nie zna sytuacji finansowej gminy w spółce, jakie spółka planuje najbliższe inwestycje  w gminie Czorsztyn i dlaczego mimo przyłączenia do sieci około 200 nowych przyłączy w Sromowcach Niżnych stawka w tym roku nie zmalała.

- Doszło do tego, że zwykle gospodarstwo domowe płaci dzisiaj więcej za ścieki niż za wodę czy energię - akcentował Rafał Jandura zastępca wójta.
 
Radny Bogumił Zachara podkreślał, że od 2005 roku w gminie cena za ścieki wzrosła trzykrotnie. Powinniśmy wystąpić ze spółki, będziemy spłacać a nie dźwigać balast PPK. Od lat słyszymy to samo gadanie, z sesji wychodzimy zirytowani, jak dojedziemy do 20 złotych to co powiemy ludziom? - pytał Zachara.
 
Latawiec kwitował: - Wyciągajcie swój majątek z wszystkimi obciążeniami i radźcie sobie sami.
 
Mieszkańcy Gminy Czorsztyn od 1. maja zapłacą 13,10 zł. brutto /m3 ścieków, gmina dopłaci 1,62 zł. brutto. Radni jednogłośnie zbojkotowali cenę.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij