Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Jak co roku 11 listopada uczczono w Szczawnicy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody miejskie inaugurowano na starym placu kościelnym pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, w tym szczawniczan poległych za ojczyznę.
Uroczystości pod pomnikiem odbyły się z udziałem władz Miasta i Gminy Szczawnica, radnych Rady Miasta i Gminy Szczawnica, członków Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan, funkcjonariuszy posterunku Policji z Krościenka nad Dunajcem, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczawnicy, członków Wspólnoty Leśno-Gruntowej, przedstawicieli Uzdrowiska Szczawnica S.A., Oddziału Pienińskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z Krościenka nad Dunajcem, Pienińskiej Szkoły Zawodowej, Gimnazjum Publicznego im. ks. prof. Józefa Tischnera, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej i Przedszkola Publicznego ze Szczawnicy.
Delegacje tych placówek i instytucji złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Następnie odbył się Apel Poległych prowadzony przez członków ZP Oddział Pieniński. Całość uroczystości swoją grą uświetniły orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczawnicy oraz kapela góralska Białopotocanie.
Drugą część szczawnickich obchodów Dnia Niepodległości stanowiła msza św. odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Szczawnicy, dokąd wszyscy zebrani wcześniej pod pomnikiem, udali się w szyku marszowym. W kościele przed nabożeństwem w krótkim programie muzycznym, składającym się głównie ze znanych pieśni żołnierskich, wystąpiły dzieci ze scholi parafialnej prowadzonej przez ks. Grzegorza Gila. Liturgię, na początku której zabrzmiało staropolskie "Bogurodzica", sprawował ks. proboszcz Tomasz Kudroń.
Organizatorem szczawnickich obchodów Święta Niepodległości było Miasto i Gmina Szczawnica. W tym roku Polska świętuje 98 rocznicę odzyskania wolności po 123 latach pod zaborami i I wojnie światowej. Okrągła, setna rocznica tego wielkiego wydarzenia już za dwa lata.
Przypomnijmy, że postument, przy którym miejscowi zbierają się podczas tego rodzaju świąt narodowych upamiętnia postacie 71 szczawniczan, którzy polegli za ojczyznę z rąk faszystów. Autorem pomnika ufundowanego przez mieszkańców, a odsłoniętego 9 maja 1985r. jest Józef Bieniek. W postumencie ukryto prochy ofiar, ziemię z pól bitewnych i miejsc straceń. Dawniej pomnik znajdował się w centrum Parku Dolnego. W trakcie rewitalizacji parku, został przeniesiony w okolice Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica. W pobliżu pomnika znajduje się też płyta upamiętniająca lata 1914-1920, a nad nią krzyż.
reklama
reklama