Ścieki zablokowały Łąkcicę

Fot. 2014.01.10 18:51 / news / czytano 3519 / opinie 9

Mieszkańcy Łąkcicy w Krościenku n/D mogą zapomnieć o inwestycjach na ich terenie. Wszystko za sprawą zmian przyjętych podczas ostatniej sesji Rady Gminy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Zmiany w planie nie zachęcą ani inwestorów z zewnątrz, ani mieszkańców. Łąkcica, w której jeszcze kilka lat temu miał powstać wyciąg narciarski dzisiaj zamyka się na tego typu inwestycje. Każdy potencjalny przedsiębiorca  będzie musiał wydać duże pieniądze za odbiór ścieków z obiektów usługowych, dla których w ustaleniach planu obowiązuje zakaz realizacji zbiorników szczelnych okresowo wybieralnych, czyli potocznie nazywanych szambami. Szamba dopuszczone są tylko i wyłącznie dla właścicieli domów jednorodzinnych. - Przyjęcie tej uchwały zamyka teren Łąkcicy dla inwestycji. - zauważał podczas sesji radny Stanisław Orzeł.

Budżet Gminy Krościenko n/D nie będzie obciążony konsekwencjami finansowymi  wynikającymi z uchwalenia tej zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Krościenko-Łąkcica, gdyż zmiana ta rozwiązuje problem gospodarki komunalnej dopuszczającej zbiorniki szczelne lokalizowane na pojedynczych działkach bez konieczności podłączenia się do zbiorowego systemu kanalizacji sanitarnej. Inaczej mówiąc, gmina nie będzie realizować tam nowych sieci infrastruktury technicznej, czyli kanalizować tego terenu.

- Jak nie blokuje nas Pieniński Park Narodowy, czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska to blokujemy się sami. - mówił przewodniczący rady Wiesław Kwiatek. 

Obecne na sesji przedstawicielki biura urbanistycznego, które przygotowało projekt tłumaczyły, że ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym jasno określa zakres i zasady w zakresie obsługi infrastruktury technicznej. Plan ten podlega uzgodnieniu z organami i instytucjami do tego wskazanymi. W zakresie rozwiązań związanych z gospodarką wodno-ściekową uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. - RDOŚ zausterkował możliwość odprowadzenia ścieków z obiektów usługowych do zbiorników szczelnych motywując to logiczną argumentacją. Taki zbiornik musiałby być gigantyczny, a wóz asymilacyjny który wywoziłby ścieki kursować „tam i z powrotem”. Z kolei możliwość odprowadzenia ścieków z obiektów usługowych do domowych oczyszczalni w terenach narażonych na zalewanie wodami powodziowymi jest z punktu widzenia prawa polskiego niemożliwe. - wyjaśniała projektantka. 

Radni w głosowaniu przyjęli projekt zmian miejscowego planu zagospodarowania obszaru Krościenko-Łąkcica.
Autor: mw
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

oburzona2014.01.15 21:01
Wójcie wstyd. Radni wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Co kolejne pieniądze będą pakowane w Grywałd i Kąty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mieszkańcy Łąkcicy zróbcie coś z tym miejcie w końcu swojego radnego z Łąkcicy bo wiecie jak to jest każdy bierze pod siebie
pytajnik2014.01.12 16:01
krościenczanin chyba
realistka2014.01.11 12:01
żeby powstał wyciąg , jeden czy drugi, musi być zgoda ludzi.władza nie ma nic do gadania w sprawie prywatnej własności..czyli wiadomo, , nie będzie żadnego wyciągu, żadnego otwarcia, przecinania wstęgi. wmawianie, żewładza chce sobie robić pamiątkowe zdjęcia to nieuczciwa propganda , żeby zniechęcić wyborców. Czyli zaczyna się , :)
@kolega narciarza2014.01.11 12:01
"Narty zbrzydły ludziom" Powiedzcie to tym tłumom, które mimo halnego i +10 na termometrze codziennie jak mrówki zwalają się do Kluszkowiec i to już od Szczepana. http://www.czorsztyn-ski.com.pl/skywindows Wokół stoku zielona trawka, na stoku dzisiaj kilkaset osób.
hehe2014.01.11 11:01
A to ciekawe po co samorząd gminny tak lansuje plany budowy wyciągu na Toporzyskowo? Tu się ma opłacić a tam nie? Oj coś mi tu śmierdzi propagandą. Czekać tylko jak ktoś odtrąbi sukces a na otwarciu "wielkiego" wyciągu pojawi się biskup, marszałek województwa a może nawet minister sportu. Będzie okazja porobić sobie pamiątkowe zdjęcia, zjeść za darmo i naopowiadać pierdół jaka to epokowa chwila. A dla kolegi kolegi narciarza mała rada - mieszkaniec Łąkcicy to jak mieszkaniec Dębicy, Łąkciczanin a nie jakiś Łąkcinian.
kolega narciarza2014.01.10 22:01
Rozmawiałem parę dni temu z kolegą z Warszawy, którego stać na uprawianie sportów. Powiedział mi on tak szczerze, że ostatnimi laty to stara się tylko o to żeby jeden raz na rok udać się na narty. Narty zbrzydły ludziom (uwaga: nie zbrzydły "inwestorom" i urzędniczym kombinatorom), jeśli ktoś idzie na narty to od wielkiego dzwonu, np. przyjechał krewniak zza granicy albo gdzieś otworzyli nowy wyciąg, itd. Ludzie stali się bardziej wybredni i wymagający; to już nie te czasy że się wzięło z sąsiadem odkurzyło silnik od młockarni, założyło pas transmisyjny i całość przytwierdziło u dołu i góry stoku do ziemi i podłączyło prąd: wtedy jedyny koszt obsługi takiego wyciągu to był ten prąd i nic więcej. Z punktu widzenia gospodarki rynkowej nie ma nic bardziej smutnego jak chybiona inwestycja która zamiast dochodów przynosi kolosalne straty. Nie ma nic bardziej obrzydliwego i nagannego moralnie jak doradzanie komuś (udając wielkich znawców i ekspertów) aby ten ktoś dokonał inwestycji tam gdzie albo nie ma szans albo są bardzo nikłe szanse na dochód w przyszłości). Kto mami mieszkańców Łąkcicy że budując tam wyciąg znaleźliby oni pracę przy jego obsłudze i wokół turystów (którzy nagle tłumnie się pojawią), ten obiecuje Łąkcinianom gruszki na wierzbie.
mieszkaniec2014.01.10 21:01
Pomysł wyciągu został już kilka lat temu definitywnie zablokowany, niestety, Zupełnie osobna sprawa to demagogia przedwyborcza, ktoś nieświadomy dlaczego wyciągu nie może być może się na demagogię nabrać .
Bronisław Bublik2014.01.10 17:01
Szkoda, że rada gminy nie przyjmuje "swojej" uchwały, a władze wykonawcze nie walczą o logiczną interpretacje przepisów ? Jeżeli jest prawdą to co powiedziała projektantka, to powinna przywołać wskazany przepis ustawy. Ilość ścieków nie ma żadnego związku z charakterem budynku. Dom jednorodzinny, w którym "przeciekają krany " produkuje więcej ścieków niż obiekt usługowy np. budka szewca. Nie istnieje przepis z którego wynika ,iż obiekt usługowy produkuje ścieki , które mogą pomieścić tylko "gigantyczne zbiorniki" - to jest nieporozumienie. Nie mogę uwierzyć, że tak wypowiedziała się projektantka czy RDOŚ. Z takimi bezsensami należy walczyć . Dlatego zasadne jest pytanie czy po otrzymaniu tak absurdalnego uzasadnienia uzgodnienia z RDOŚ , gmina wykorzystała procedury odwoławcze ? Dlaczego radni tak potulnie przyjmują bezsensowne uchwały ? Może warto zauważyć przepis ustawy o porządku i utrzymaniu czystości w gminach cyt.: "Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: 2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych". radni swoja decyzja radni zakwestionowali ten przepis? Proszę wytłumaczyć czy ta ustawa o prządku w gminach . "nie przyjęła się" w Krościenku ?
Zdumiony2014.01.10 17:01
Tak się zastanawiam czy bić brawo czy płakać nad głupotą niekompetentnych urzędników. Brawo że ratują budżet gminy, będący już i tak w stanie agonalnym, przed "niepotrzebnymi" inwestycjami w infrastrukturę. Płakać bo zamknęli dla inwestycji obszar o niewątpliwym potencjale. Nie wiem czy wszyscy czytelnicy są zapoznani z tym jak miał wyglądać potencjalny wyciąg w Łąkcicy. Dla niezorientowanych gdyby inwestycja doszła do skutku Palenica w Szczawnicy mogłaby się schować. Taka inwestycja generowałaby pieniądze. Oczywiście najpierw trzeba byłoby zainwestować ale potem można byłoby odcinać kupony bo za wyciągiem powstałyby i inne inwestycje towarzyszące. Ci wszyscy przedsiębiorcy płaciliby podatki, dali miejsca pracy mieszkańcom a co być może najważniejsze Krościenko przestałoby w końcu pełnić rolę przystanku przed Szczawnicą. Turyści zostawaliby w Krościenku co również spowodowałoby wzrost dochodów tak Gminy jak i mieszkańców. No ale przecież włodarze lansują własny projekt wyciągu na Toporzyskowo. Co poniektórzy może już nawet zainwestowali swoje własne oszczędności w tej inwestycji. Jakże to inwestować w potencjalnego konkurenta. Gmina Krościenko to zadłużony skansen który na pokrycie dziury budżetowej zaciąga kolejne długi. Warto by o tym pamiętać przy następnych wyborach, a wszystkim odpowiedzialnym za ten stan rzeczy odpowiednio podziękować.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij