Nagrody w Gminnym Konkursie Historycznym trafiły do zwycięzców

Fot. Agnieszka Dyda 2016.05.16 15:58 / news / czytano 2271 / opinie 0

W niedzielę 15 maja w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Gminnym Konkursie Historycznym w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej.


Konkurs to kolejna z cyklu imprez w ramach obchodów 600-lecia lokacji Ochotnicy objętych Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorzy konkursu to  Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej, współorganizatorzy to Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Dolnej, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej i Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej.

Finał konkursu odbył się 17 marca i przystąpiło do niego  17 uczniów ze wszystkich szkół z terenu gminy w dwóch kategoriach -  5 gimnazjalistów i 12 uczniów szkół podstawowych. Uczestnicy pisali godzinny test z zakresu historii i dorobku kulturowego Ochotnicy i Tylmanowej.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie:
•Agata Chlipała – Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej - przewodnicząca .
Członkowie:
•Maria Franczyk – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Wychowania, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rady Gminy Ochotnica Dolna,
•Monika Jagieła – Kierowniczka Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej,
•Zdzisław Błachut - Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej,
•Jan Ligas – Kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej,
•Monika Groń – Kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej,
•Małgorzata Kędzierska – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.

Na uroczystość wręczenia nagród zaproszono uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami przygotowującymi ich do konkursu.  Zaproszono także władze gminy, radnych, dyrektorów szkół, członków Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia oraz Związek Podhalan z Ochotnicy Dolnej i emerytowanych nauczycieli z terenu gminy.

Gości powitały dyrektorki szkół – panie Barbara Konopka i Renata Rusnarczyk, po czym głos zabrał pan Stanisław Jurkowski - Wójt Gminy Ochotnica Dolna, który podkreślił, jak ważna jest znajomość historii kraju i regionu dla przyszłości.

Następnie zespół  NUCICKI działający w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej przedstawił programu autorstwa pani Agaty Chlipały przygotowany specjalnie na tę okazję. W programie wykorzystano także umiejętności nabyte przez uczniów na zajęciach prowadzonych w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej przez państwa Magdalenę i Leszka Szewczyków oraz Wojciecha Waksmundzkiego.

Kolejnym punktem programu były prelekcje - pan doktor Przemysław Stanko, pracownik  Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przedstawił materiały źródłowe z dawnej Ochotnicy, a pan Marek Zapała przybliżył zgromadzonym zagadnienia związane z historią Ochotnicy w czasach II wojny światowej i powojennych.

Kulminacyjnym momentem było  wręczenie przez Wójta Gminy  Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego, doktora Przemysław Stanko  i Marka Zapałę nagród w Gminnym Konkursie Historycznym w 600-lecie lokacji Ochotnicy i 680-lecie lokacji Tylmanowej.

W kategorii szkoła podstawowa nagrody odebrali:
I miejsce - Kinga Jasiurkowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
II miejsce - Patryk Krzyśko ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
III miejsce - Wiktoria Pawlik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej,
wyróżnienie - Beata Chlipała z Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Krwawej Wigilii w Ochotnicy Dolnej.

W kategorii gimnazjum nagrodzono:
I miejsce - Katarzyna Chlebek z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
II miejsce - Karol Litwa z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej,
III miejsce - Piotr Jagieła z Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej,
wyróżnienie - Piotr Czajka  z Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej.

Na zakończenie wystąpiła najstarsza grupa zespołu Spod Gorca z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, która zaprezentowała tańce i muzykę góralską.

Po oficjalnej części uroczystości zaproszono gości na poczęstunek regionalny przygotowany przez Związek Podhalan w Ochotnicy Dolnej.

Imprezie towarzyszyła wystawa prac malarskich pani Anny Kondrackiej - Wiercioch oraz prac plastycznych dzieci z klas O - IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.
Autor: Agata Chlipała
Zdjęcia: Agnieszka Dyda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij