2016.02.15 10:31 / news / czytano 5683 / opinie 0
W sobotę 13 lutego na przełęczy Przysłop nad Szczawnicą miała miejsce rekonstrukcja historyczna obrazująca jedną z potyczek partyzanckich, która w lutym 1944 roku rozegrała się pomiędzy odziałem AK „Wilk” a atakującą z zaskoczenia niemiecką jednostką strzelców alpejskich.
Rekonstrukcji w plenerze dokonały grupy GRU Żandarmeria, PGRH ZP Błyskawica i SRH 1PSP Nowy Sącz. Historia, jaką odtwarzały grupy rekonstrukcyjne, wydarzyła się naprawdę 21 lutego 1944r. Wtedy to partyzanci z „Wilka” po ciężkich potyczkach w Ochotnicy, schronili się właśnie na Przysłopie, odpoczywając w zagrodzie u jednego z gospodarzy. Wycieńczeni poprosili swojego dowódcę Krystyna Więckowskiego „Zawiszę” o niewystawianie wart, nie spodziewając się tego, że Niemcy mogą ich tam znaleźć. Zostali jednak zaskoczeni przez specjalny niemiecki oddział wyszkolony do działań w rejonach górskich. Polacy podjęli próbę obrony. Zaczęli się ostrzeliwać, jednak w wyniku starcia pięciu z nich zginęło.
Po uroczystym apelu poległych jeden z uczestników rekonstrukcji mówił: - To wydarzenie jest częścią historii Polski podziemnej związanej najpierw z działaniami Armii Krajowej a następnie z walkami partyzanckimi, w tym działaniami partyzantów gorczańskich z mjr. Józefem Kurasiem „Ogniem” na czele. Podsumował tym samym całą akcję i uświadomił zebranym na Przysłopie widzom, czego byli świadkami.
Całość trzydniowych obchodów upamiętniających walki partyzanckie w Beskidzie Sądeckim zakończono mszą św., odprawioną w niedzielę w Obidzy oraz otwarciem wystawy patriotycznej. Odbyła się też prelekcja na temat konspiracji na ziemi łąckiej.
W ramach wydarzenia o nazwie Partyzancki Przysłop odbyły się rajdy z udziałem uczniów szkół. Organizatorem piątkowego I Rajdu Turystyczno-Historycznego na Przysłop "Śladami partyzantów" byli: LO Krościenko, Gimnazjum Szczawnica i PTTK Szczawnica. Uczestniczyli w nim także uczniowie Gimnazjum nr 2 z Ludzmierza. W sobotnim rajdzie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów z Łącka, z Jazowska, z Obidzy i ze Starego Sącza.
Do organizacji wydarzenia przyczynili się Gmina Łącko i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Nowy Targ. Rekonstrukcją na Przysłopie zainteresowali się turyści, którzy ze Szczawnicy specjalnie wyruszyli w góry, aby ją obejrzeć. Na przysiółku Przysłop uroczystości patriotyczne odbywają się co roku w dniu 3 maja.