Świadkowie historii - utworzenie wirtualnej mapy dawnej wsi z okazji 25-lecia zatopienia wsi Maniowy

Fot. 2022.11.28 19:10 / news / czytano 467 / opinie 0

Koło Gospodyń Wiejskich z seniorami i młodzieżą odtwarza mapy zalanej przez wodę miejscowości, zadanie finansowane jest przez Muzeum Historii Polski.

"Świadkowie historii - utworzenie wirtualnej mapy dawnej wsi z okazji 25-lecia zatopienia wsi Maniowy i utworzenia sztucznego jeziora" to zadanie finansowane przez Muzeum Historii Polski z programu „Patriotyzm Jutra” w kwocie 10000zł, promujące dawną wieś Maniowy, której dzisiaj już nie ma została zalana wodami sztucznego jeziora. Głównym celem zadania jest utworzenie ze zdjęć lotniczych mapy wirtualnej z zaznaczeniem wszystkich gospodarstw dawnej wsi Maniowy, mapa zostanie umieszona na stronie staremaniowy.pl. 

Uczestnikami projektu są seniorzy i młodzież. Ważnym celem jest ich integracja przy opisie punktów mapy dawnej wsi. Ważnym punktem zadania jest współpraca z lokalnymi archiwistami oraz umieszczenie mapy na stronie staremaniowy.pl

Przewodnią ideą zadania jest odtworzenie topografii dawnej wsi w rzeczywistości wirtualnej, poprzez zakup lotniczych zdjęć starej wioski z portalu Systemu Informacji Geograficznej, oraz naniesienie na elementach widniejących na zdjęciach dawnych numerów domów, oraz informacji kto w danym gospodarstwie mieszkał.

"Zaznaczyć trzeba iż rok 2022 jest rokiem jubileuszowym dla naszej wsi, w 1997 roku w lipcu miało miejsce ważne historyczne wydarzenie - mianowicie zapełnienie zbiornika wodnego i całkowite zalanie dawnej wsi Maniowy. Po 25 latach czujemy coraz większą potrzebę promowania naszej małej ojczyzny. Dzisiaj mieszkamy w zupełnie innej nowej wsi, która w niczym nie przypomina dawnej podhalańskiej wsi z drewnianą architekturą. Jako KGW czujemy się odpowiedzialne za zachowanie naszej pięknej historii, zależy nam na tym, aby młode pokolenia poznawały ją, zakochiwały się w niej aby nie przechodziły obok tej historii obojętnie, kiedy rozkochamy ich w małej ojczyźnie to i ta duża Polska nie będzie im obojętną".


Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij