Barokowe Eksploracje zagoszczą na Śląsku

Fot. K.Kordas 2018.11.10 20:48 / news / czytano 754 / opinie 0

Festiwal Barokowe Eksploracje już w najbliższy piątek, 16.11. zagości w Bytomiu. Na zaproszenie jednej z największych imprez muzycznych na Śląsku - Gorczycki Festiwal, zespół Baroque Collegium 1685 czyli Szczawnicki Chór Kameralny & czeska orkiestra Musica Florea Praha, zaprezentują wokalno-instrumentalną muzyką pochodząca z XVII wieku.

- Bardzo się cieszymy, iż ponownie zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Festiwalu Gorczyckiego na Śląsku obok znakomitości polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej. Śląskiej publiczności zaprezentujemy wspaniałą muzykę polskich kompozytorów: Marcina Mielczewskiego oraz Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, która pochodzi z czasu największego prosperity Rzeczypospolitej. Muzyka profesjonalna stała wówczas na bardzo wysokim poziomie i była niezwykle ważną częścią życia ówczesnego społeczeństwa, ze wszech miar wartą ją dziś prezentować bo wciąż zachwyca - mówi Agnieszka Żarska, założycielka i dyrektor artystyczny Baroque Collegium 1685.

- Ponadto w  programie koncertu znajdą  się utwory bardzo rzadko lub nigdy w Polsce nie wykonywane jak przeciekawa muzyka Samuela Capricornusa, związanego z niegdysiejszym Pressburgiem a dzisiejszą Bratysławą oraz muzyka z archiwum w Kromieryżu, takich kompozytorów jak Vajvanowski czy Biber.

Obok  chóru i orkiestry barokowej, wzbogaconej sekcją instrumentów dętych (puzonów oraz cynków) wystąpi aż pięciu solistów, na co dzień koncertujących z najlepszymi zespołami muzyki barokowej w Europie: Aldona Bartnik, Antonina Ruda, Piotr Olech, Tomas Lajtkep oraz Marian Krejcik. Próby do koncertu odbędą się w Szczawnicy, w udostępnionym przez rodzinę Mańkowskich Dworku Gościnnym.

Organizatorem Festiwalu Barokowe Eksploracje jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Barokowe Eksploracje 2018 zostały wsparte grantami wielu prestiżowych instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Festiwal jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, Biecz Music Summer, Festiwalem Gorczyckiego oraz Theatrum Musicum. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Festiwalu jest Agnieszka Żarska. 

Koncert:
 „Barok w Europie Środkowej”
16.11.2018.- Bytom, Kościół pw. Św.Trójcy, ul. Kwietniewskiego 1
wykonawcy: 
Aldona Bartnik-sopran, Antonina Ruda-sopran, Piotr Olech-alt, 
Tomas Lajtkep-tenor, Marian Krejcik-bas
Baroque Collegium 1685 (chór&orkiestra)
Agnieszka Żarska-dyrygent
wstęp wolny
Autor: SCK
Zdjęcia: K.Kordas
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij