Święto Odzyskania Niepodległości w Krościenku

Fot. Arch. Publicznego Gimnazjum w Krościenku, Magdalena Wojtarowicz 2016.11.12 13:25 / news / czytano 2868 / opinie 0

Uroczyste obchody Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęła w Krościenku n.D Mszą św. w intencji Ojczyzny, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych szkół i instytucji oraz mieszkańcy.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni w kościele p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza wysłuchali montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.

Następnie delegacja uczniów Publicznego Gimnazjum, dokładnie 98 lat po zamilknięciu ostatnich strzałów Wielkiej Wojny, czyli o godz. 11.00, zgromadziła się po raz 14. na miejscowym cmentarzu przy kwaterze nr 377 stanowiącej najbardziej wyrazisty ślad I wojny światowej w Pieninach. Spoczywają tam trzej cesarscy żołnierze, którzy zmarli lub zginęli w pobliżu Krościenka pomiędzy 1914 a 1916 r.

Uczniowie wysłuchali informacji o Wielkiej Wojnie oraz przebiegu jej największych bitew na froncie wschodnim: operacji limanowsko-łapanowskiej z 1914 r. i ofensywy gorlickiej z maja 1915 r., poznali historię cmentarza nr 377 w Krościenku n. Dunajcem, po czym zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów.

Autor: Krzysztof Koper / Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Publicznego Gimnazjum w Krościenku, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij