Szczawnica czeka na deklaracje mieszkańców dotyczące rozbudowy kanalizacji

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.12.02 16:23 / news / czytano 2493 / opinie 0

Rada Miejska przyjęła podczas ostatniej sesji uchwałę dotyczącą wyrażenia woli na wspólną realizację z Podhalańskim Przedsiębiorstwem Komunalnym rozbudowy i modernizacji gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Szczawnica.

Koszt tego przedsięwzięcia to około 47 mln złotych. Na realizację projektu została pozyskana dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota jaką przeznaczy MiG Szczawnica to po 750 tys. złotych w roku 2014 i tyle samo w 2015, zabezpieczone w budżecie a pochodzące z dochodów i przychodów miasta w tych latach. Koszty budowy sieci, wykonanie indywidualnych przyłączy i odtworzenie nawierzchni na prywatnych posesjach w całości pokryje inwestor czyli PPK Nowy Targ. Teraz pozostaje poczekać na deklarację mieszkańców Jaworek i Szlachtowej, a na to mieszkańcy mają czas tylko do 9. grudnia br. 

W minioną niedzielę burmistrz Grzegorz Niezgoda spotkał się z mieszkańcami sołectw Jaworki i Szlachtowa, by szczegółowo omówić zagadnienia związane z projektem i odpowiedzieć na pytania zainteresowanych. W spotkaniach brał udział też Dariusz Latawiec prezes PPK. 

- Sami jako gmina nie moglibyśmy tego zadania zrealizować. To bardzo duży projekt, jest dużo argumentów „za”, ale są też takie argumenty, które dają do myślenia. Odpowiedzialność nie jest tutaj tylko po stronie miasta, spółki, prezesa czy burmistrza. Większa jest po państwa stronie. Projekt ten ma osiągnąć pewne zamierzone cele, m.in. uzyskać efekt ekologiczny – mówił Niezgoda.

Wątpliwości mieszkańców dotyczyły głównie kosztów, jakie mieliby ponosić, przyłączy technicznych, sposobu liczenia opłaty zryczałtowanej lub pochodzącej z odczytów wodomierza oraz nowo powstałych gospodarstw domowych, których właściciele na etapie projektowania sieci nie składali żadnych deklaracji.
 
Okres realizacji projektu zaplanowany został na 31. grudnia 2015 roku, a efekt ekologiczny uzyskany w wyniku realizacji ma stanowić grupa 2057 osób podłączonych do nowo wybudowanej sieci. Umowa o dofinansowanie zostanie podpisana najwcześniej 20. grudnia br. i dopiero po uzyskaniu podpisów od mieszkańców, że za dwa lata podłączą się do planowanej inwestycji. Włodarz Szczawnicy zaznaczył, że jeśli zainteresowanie mieszkańców będzie mierne, to nikt nie zaryzykuje finansami gminy, spółki i pozostałych udziałowców PPK. Przyjęta niedawno przez Radę Miasta stawka opłaty za 1m3 odprowadzonych ścieków na rok 2014 to 8,12 zł. netto. W kończącym się roku mieszkańcy płacili 7,32 zł netto.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij