Szczawnica: Kamień Jerzego Kukuczki

Fot. 2019.10.27 21:00 / news / czytano 1615 / opinie 0

W czwartek 24 października br, na ścieżce pieszo-rowerowej w Szczawnicy odsłonięto kamień ku pamięci polskiego taternika, alpinisty i himalaisty, zdobywcy Himalajów i Karakorum - Jerzego Kukuczki.

Przy odsłonięciu upamiętniającego kamienia na szczawnickim Szlaku Podróżników i Odkrywców obecne były władze samorządowe, nauczyciele ze szkół z terenu naszej gminy wraz z uczniami, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego oraz ks. Proboszcz Tomasz Kudroń.

Organizacją przedsięwzięcia był PTTK odział w Szczawnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczawnicy, natomiast partnerami było Miasto i Gmina Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

Krótkie przedstawienie postaci Jerzego Kukuczki:
Urodził się w 1948 roku w Katowicach, z pochodzenia był beskidzkim góralem. W 1965 roku został członkiem Harcerskiego Klubu Taternickiego, prowadził działalność turystyczną na rzecz hufca, organizując imprezy turystyczne z wykorzystaniem elementów z zakresu wspinaczki. W działaniach tych brał czynny udział Jerzy Kukuczka. W 1966 roku wstąpił do Koła Katowickiego. W pełnił funkcje przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz szefa komórki szkoleniowo-kwalifikacyjnej . Razem z nim proporczyk Harcerskiego Klubu Taternickiego znalazł się na najwyższych szczytach Ziemi.

Spośród 14 ośmiotysięczników zdobytych w latach 1979–1987 na ósmy wszedł nowymi drogami (poza swoim pierwszym ośmiotysięcznikiem wspinał się albo w ekstremalnie ciężkich warunkach zimą albo nowymi trasami). W ciągu niespełna dwóch lat (21 stycznia 1985 r. – 10 listopada 1986 r.) zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi . Wolno aklimatyzował się, za to słynął z ogromnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. W 1988 na igrzyskach olimpijskich w Calgary nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. 21 stycznia 1985 jako pierwszy człowiek na ziemi wszedł zimą na Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – pierwszy z czterech ośmiotysięczników, które zdobył zimą.

Zginął na wysokości 8300 metrów 24 października 1989 r. podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono, ale oficjalna wersja brzmiała, że Kukuczkę pochowano w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku. Jerzy Kukuczka miał żonę Cecylię Ogrodzińską oraz dwóch synów: Macieja i Wojciecha. Młodszy z jego synów, Wojciech, zdobył Mount Everest.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij