Remonty na osiedlu romskim

Fot. Arch. UG Krościenko n.D 2016.06.29 08:54 / news / czytano 1666 / opinie 0

Ruszają roboty remontowe na osiedlu romskim w Krośnicy. Gmina na ten cel pozyskała środki finansowe w wysokości 350 tys zł w ramach Programu Integracji Społeczności Romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020. Zakres objęty projektem to wykonanie prac remontowo-budowlanych, wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych w 10 budynkach romskich. 

Na osiedlu  w Krośnicy mieszka obecnie 78 osób pochodzenia romskiego. Rodziny mieszkają w małych domkach, w których niejednokrotnie brak wyposażenia w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego czy ciepłej wody.

Głównym źródłem dochodu Romów są: renty socjalne, świadczenia rodzinne na dzieci oraz pomoc w formie zasiłków stałych, okresowych i celowych wypłacana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krościenku nad Dunajcem. Dzieci uczęszczające do szkół są objęte pomocą w formie dożywiania w szkołach oraz zakupu wyprawek szkolnych. Sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Fundusze, jakie posiadają rodziny, nie pozwalają w pełni na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych wieloosobowych rodzin. Wśród Romów jest wiele osób mogących podjąć zatrudnienie, niestety nie wykorzystują oni swoich możliwości i zasobów by polepszyć swoją sytuację bytową. Na obecną chwilę czterech mężczyzn i dwie kobiety są aktywne zawodowo na rynku pracy, trzynaście osób jest zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Targu jako bezrobotni bez prawa do zasiłku. Program do którego aplikowała  gmina daje możliwości poprawy sytuacji mieszkaniowej Romów.

Mamy nadzieje ze prowadzone przez gminę działania, przyczynią się do poprawy stanu zdrowia i higieny mieszkańców osiedla, zmniejszenia kosztów ogrzewania jak również poprawy warunków do  nauki dla dzieci romskich.
Autor: Krystyna Kubik / Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. UG Krościenko n.D
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij