Szczawnica - śmieci jednak podrożeją

Fot. 2016.12.06 18:05 / news / czytano 3752 / opinie 26

W poniedziałek 5 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy ustalono stawkę 7 zł dla każdego mieszkańca za śmieci segregowane i 60 gr od metra kw. powierzchni w przypadku wynajmu pokoju turystom.

Przedsiębiorcom prowadzącym wynajem pokoi całoroczny pozostawiono możliwość uiszczania opłat w formie ryczałtu czyli "od łóżka". Uchwała podjęta przez radnych w tej sprawie przeszła większością głosów.

Wcześniejsza, toczona już od ponad miesiąca debata na temat podwyżek cen za śmieci, podzieliła członków rady. Sesję Rady Miejskiej poprzedziło wspólne posiedzenie wszystkich komisji. Podczas zebrania radna Anna Gębala wystąpiła nawet z wnioskiem o zwolnienie jej z funkcji przewodniczącej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska. Dopiero późniejsze wyjaśnienia burmistrza Grzegorza Niezgody dotyczące przyczyny podwyżek uzasadniły, z czego wynika konieczność podniesienia stawek za odbiór śmieci na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. Na terenie gminy Szczawnica odprowadzaniem odpadów komunalnych zajmuje się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

- Jak dotąd MZGK dopłaca do wywozu śmieci z innych działalności. Tak nie może być, dlatego stawki trzeba podnieść. I tak są one mniejsze niż w innych gminach - mówił burmistrz. Przy stawce 60gr od metra kw. gmina nadal będzie dopłacać do wywozu śmieci ponad 130 tysięcy złotych, ale to mniej niż dotychczas. Najbliższy rok i planowane przez nas kontrole, pozwolą może usprawnić system i sprawdzić, skąd te braki wynikają. Nie chcemy też, żeby doszło do takiej sytuacji, że zlecimy wywóz odpadów firmie zewnętrznej, bo system ten działa u nas dobrze. Wypracowaliśmy sprawny sposób odbioru śmieci od mieszkańców - dodaje.

Nie wszyscy obecni na wspólnym posiedzeniu sesji wydawali się o tym przekonani. Prośbę o bardziej rzetelną ze strony MZGK względem mieszkańców informację na temat segregacji śmieci wysunął Tomasz Hamerski. Poruszano też kwestię nieuczciwych przedsiębiorców, którzy nie deklarują takiej ilości śmieci, jaką faktycznie produkują oraz osób w trudnej sytuacji materialnej, którym czasami opłaty mogą być umarzane.

Warto przypomnieć, że do teraz Szczawnica naliczała opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego dokonując jednocześnie różnicowania stawek w zależności od jego wielkości. Gospodarstwo jednoosobowe płaciło za śmieci segregowane 7,50 zł, dwuosobowe 10,50 zł, trzyosobowe 14 zł, czteroosobowe 17 zł, pięcioosobowe 19 zł, sześcioosobowe i więcej 21 zł. Teraz, niezależnie od ilości osób w gospodarstwie domowym, mieszkańcy zapłacą 7 zł od osoby. W kwietniu 2015 roku szczawniczanie odczuli już jedną znacząca podwyżkę opłat. Wtedy o 50 % wzrosły opłaty za śmieci segregowane, a o 75% niesegregowane.

Autor: AS
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Góral2016.12.12 16:12
Kto pisze dla tego pieniny info? To co wyżej napisane nie jest spójne ani totalnie nie zrozumiałe. Czytam to ale i tak nie jestem w stanie dowiedzieć się co naprawdę było, jakie były propozycje i na czym staneło. PS: A przypadkiem te pachołasy burmistrza to już nic nie myślą nawet nad sobą jak ten burak nas załatwia w żywe oczy.
Nie ma zgody2016.12.08 20:12
To nie są żadne wycieczki personalne tylko stwierdzenie faktu. Pan Burmistrz Niezgoda nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem Szczawnica czego jednym z dowodów są abstrakcyjnie wysokie koszty funkcjonowania podległych mu podmiotów za co płaca mieszkańcy!
Naiwniaki2016.12.08 19:12
A inne rozwiązanie skoro juz tak bardzo w tej Szczawnicy chcecie miec swój podmiot to przekształcić go w spółkę. Startować w przetargach w gminach ościennych i obniżyć koszty przez efekt skali. Tylko kto by wym miernoty ta spółkę poprowadził, zgnelibyscie na wolnym rynku. Rozwiązań multum tylko trzeba mieć umiejętności a jak sie nie ma to trzeba żerować na portfelach mieszkancow. Ale widocznie mieszkańcy Szczawnicy lubią dużo płacić . Ktora to juz kadencja leci panu burmistrzowi ?
Do nemo2016.12.08 19:12
A jak chcesz inny konkret taki na twoim poziomie percepcji to proszę: znajdzie sobie burmistrza który bedzie w godzina pracy pracował i kontrolował prace podległych komórek a nie prowadził w tym czasie kampani wyborczej 2 lata przed wyborami. Albo wyślijcie go na praktyki do empolu zeby zobaczył jak za mniej można robić więcej. Albo jak sam nie potrafi zarządzać gospodarka odpadami niech stosując narzędzia outsourcingu zleci to fachowcom a ceny spadną. Jest tysiące rozwiązań ale najłatwiej podnieść ceny mieszkańcom i tłumaczyć ze inczaj sie nie da, chociaz wszędzie indziej sie da. To jest bełkot moj drogi adwersarzu
Ignorant2016.12.08 19:12
Czy Ty myślisz, że MZGK to jakaś korporacja? Mówimy o wywozie śmieci. Wyrazy współczucia.
Do nemo2016.12.08 19:12
No wiesz jakbym Ci napisał w innym języku to też byś to pewnie uznał za bełkot. Tak to już jest ze jak ignorant czegoś nie jest wstanie pojąć to nie przyjmuje. A jeżeli np. wprowadzenie narzędzi controlingu, żeby zdefiniować i rozpoznać miejsce powstawania zbędnych kosztów tak żeby powiązać to z kontraktami dla kierowników którzy zaczęli by wreszcie kontrolować koszty funkcjonowania podległych komórek jest dla Ciebie teoretycznym bełkotem, to prosze o definicje konkretu.
Nemo2016.12.08 19:12
Ok, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź (litościwie nie będę się odnosi do twojej inteligencji). Prosiłem o konkrety, otrzymałem teoretyczny bełkot i personalne wycieczki.
Do nemo2016.12.08 19:12
A jak chcesz minamalną próbkę prefesjonalizmu w zakresie wiedzy na temat kluczowych problemów zarządczych to proszę: Np. - uproszczenie i spłaszczenie struktury organizacyjnej (zmiejszenie liczby komórek organizacyjnych i kierownictwa); - jednoznaczne przypisanie odpowiedzialności; -zdefiniowanie przebiegu procesów podstawowych, pomocniczych i obsługowych, kontrola wydatków i kosztów, budżetowanie i monitoring miejsc powstawania kosztów, przychodów; - utrawalanie narzędzi controlligowych; - kontrakty dla kierowników obszarów; - wykonywanie zadań (zużywanie zasobów) wyłącznie pod zamówienie; - restrukturyzacja elementów bilansowych (majątkowych, kapitałowych, należności, zobowiązań). Dużo jest możliwości, tylko trzeba miec mózg, wiedzę i doświadczenie. A nie tylko zdrowe nogi zeby kalendarze roznosić
Do nemo2016.12.08 18:12
To nie są bajki ignorancie tylko podstawy zarządzania finansami - 2 rok studiów. W podmiocie gospodarczym można wydzielić obszar personalny, organizacyjny, finansowy, techniczny i eksploatacyjny. Dla każdego z tych obszarów istnieją narzędzia i mechanizmy zarządcze podnoszące jego efektywność (kazdy obszar pół roku nauki i kilka lat praktyki). A nie dokształcanie szczawnickich nieuków z tego zakresu na forum portalu, tymbardziej że pensją pan burmistrz sie ze mną nie dzieli! Wszystkich ktorzy pchają się na Burmistrza, nic nie potrafiąc, a tylko udają przed wyborcami kompetentnych zapraszam do szkoły. 5 lat nauki finansów i 10 lat praktyki we własnym przedsiębiorstwem i mozna sie brać do efektywnego zarządzania gmina. A jak ktoś jest weekendowym magistrem bez doświadczenia to pozniej mieszkańcy płaca za śmieci i ścieki jak za złoto
Nemo2016.12.08 16:12
No to gościu wskaż może konkretnie jakie koszty tutaj można zredukować. Bajki to każdy opowiadać może ...

reklama

Apel2016.12.08 13:12
Najgorzej zarządzana gmina w Pieninach. Nikt nie kontroluje rozpasanych kosztów. Mieszkańcy i tak zapłacą za niekompetencje władz. Szczawnico obudź się !!!
Do nieuków szczawnickich2016.12.08 13:12
Zanim zaczniesz pouczać to sam naucz się odróżniać wielkość opłaty kwartalnej od miesięcznej. Bo narazie to porównujesz wielkość dawnej opłaty kwartalnej (63 zł) z nową miesięczna (43 zl). A ten który nie rozumie co ma efektywne zarządzanie do wielkości opłat to rzeczywiście nemo intelektualne. Umiejętne zarządzanie podmiotem generuje niższe koszty działalności. A niskie koszty działalności to niższe opłaty dla klientów. Np. Nieefektywne przedsiębiorstwo potrzebuje 3 nieefektywnych pracowników (trzy wypłaty) do zrobienia tego samego co zrobi dwoch efektywnych (dwie wypłaty). I tak jest w każdym przypadku funcjonowania podmiotu gospodarczego. Jak jest źle, nieefektywnie zarządzanie to koszty wysokie i trzeba wywindować ceny zeby te koszty pokryć, proste ! A ze wy tego nie rozumiecie to sobie wybierać na burmistrza faceta ktory tez o tym nie ma pojęcia i jak wyjdzie tak wypłaci, coraz więcej
wyliczenia dla oburzonej2016.12.08 11:12
oburzona chyba źle policzyła - jak jest 6 osób to razy 7 wychodzi 43 zł miesięcznie a jak płaciła 63 zł to teraz będzie raczej mniej płaciła o 20 zł miesięcznie
do oburzona2016.12.08 09:12
Jakby było od worka to większość by znalazła swoje miejsce w lesie, rowach, rzekach itd.
Oburzona2016.12.08 09:12
Ja również placilam do tej pory 63 zł za 6 osób. Po podwyżce 42razy 3 daje126, jak byk podwyżka 100 procent. I to nie jest tak, że jak jest 10 osób, to jest 10 worków, a jak jedna, to jeden. Jedno dziecko więcej, to też tego nie widać, a płacić trzeba. Starsi ludzie tez nie kupują tyle napojów w kartonach czy butelkach i nie narobia tyłu śmieci. Powinno być od worka. To byłoby sprawiedliwie. Po co te naklejki były, mogą sprawdzać ile kto wystawiał i wiedza dobrze, komu podnieść. My, zwykli mieszkańcy płacimy za tych co mają pokoje, taka jest prawda, bo oni wystawiają 10 razy tyle śmieci. Taka prawda.
Nemo2016.12.08 00:12
Co tu ma do rzeczy zarządzanie, są koszty które trzeba pokryć z zbieranych opłat. Oczywiście gmina może pewnie dopłacać do systemu kosztem innych zadań.
Do zdziwionego2016.12.07 23:12
Nie, lepiej żebyście obaj płacili 1,9 zł zamiast 7 zł. Jak ktoś nie potrafi zarządzać efektywnie finansami gminy to ciągle trzeba sięgać do kieszeni mieszkańców. Stawki podatkowe, ścieki teraz śmieci, brawo. Za błędne decyzje przy urnie wyborczej trzeba płacić. Rozrzutni są Ci mieszkańcy Szczawnicy
zdziwiony2016.12.07 16:12
do szczawniczanin. No to policzmy 63 zł za kwartał podzielić przez 3 miesiące podzielić przez 11 osób to wychodzi jakieś 1,90 zł od osoby za miesiąc. Nie no rzeczywiście przegięli lepiej żebyś ty dalej płacił 1,9 zł od osoby a ja 7,5 zł
Nie idźcie tą drogą2016.12.07 13:12
Dobrze było zgrywać kompetentnego Burmistrza jak gminach dookoła rządziły wiejskie chłopki. Teraz jak Ochotnica, Łapsze, Krościenko mają normalnych Włodarzy to ten Wasz Niezgoda blado wypada. Zero porządnych inwestycji, wtopa na każdym kroku. Wybierzcie go sobie na następną kadencje to zostaniecie pośmiewiskiem Pienin - z najlepiej rozwinięta miejscowości (głównie dzięki inwestycją Mańkowskich) staniecie się skansenem w którym nie sposób mieszkać i zarabiać
Nabity w butelkę2016.12.07 11:12
Brawo ty flisak, brawo ja kasiarz!
1, 2

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij