Szczawnica - śmieci jednak podrożeją

Fot. 2016.12.06 18:05 / news / czytano 3692 / opinie 26

W poniedziałek 5 grudnia podczas sesji Rady Miejskiej w Szczawnicy ustalono stawkę 7 zł dla każdego mieszkańca za śmieci segregowane i 60 gr od metra kw. powierzchni w przypadku wynajmu pokoju turystom.

Przedsiębiorcom prowadzącym wynajem pokoi całoroczny pozostawiono możliwość uiszczania opłat w formie ryczałtu czyli "od łóżka". Uchwała podjęta przez radnych w tej sprawie przeszła większością głosów.

Wcześniejsza, toczona już od ponad miesiąca debata na temat podwyżek cen za śmieci, podzieliła członków rady. Sesję Rady Miejskiej poprzedziło wspólne posiedzenie wszystkich komisji. Podczas zebrania radna Anna Gębala wystąpiła nawet z wnioskiem o zwolnienie jej z funkcji przewodniczącej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska. Dopiero późniejsze wyjaśnienia burmistrza Grzegorza Niezgody dotyczące przyczyny podwyżek uzasadniły, z czego wynika konieczność podniesienia stawek za odbiór śmieci na terenie Miasta i Gminy Szczawnica. Na terenie gminy Szczawnica odprowadzaniem odpadów komunalnych zajmuje się Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.

- Jak dotąd MZGK dopłaca do wywozu śmieci z innych działalności. Tak nie może być, dlatego stawki trzeba podnieść. I tak są one mniejsze niż w innych gminach - mówił burmistrz. Przy stawce 60gr od metra kw. gmina nadal będzie dopłacać do wywozu śmieci ponad 130 tysięcy złotych, ale to mniej niż dotychczas. Najbliższy rok i planowane przez nas kontrole, pozwolą może usprawnić system i sprawdzić, skąd te braki wynikają. Nie chcemy też, żeby doszło do takiej sytuacji, że zlecimy wywóz odpadów firmie zewnętrznej, bo system ten działa u nas dobrze. Wypracowaliśmy sprawny sposób odbioru śmieci od mieszkańców - dodaje.

Nie wszyscy obecni na wspólnym posiedzeniu sesji wydawali się o tym przekonani. Prośbę o bardziej rzetelną ze strony MZGK względem mieszkańców informację na temat segregacji śmieci wysunął Tomasz Hamerski. Poruszano też kwestię nieuczciwych przedsiębiorców, którzy nie deklarują takiej ilości śmieci, jaką faktycznie produkują oraz osób w trudnej sytuacji materialnej, którym czasami opłaty mogą być umarzane.

Warto przypomnieć, że do teraz Szczawnica naliczała opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego dokonując jednocześnie różnicowania stawek w zależności od jego wielkości. Gospodarstwo jednoosobowe płaciło za śmieci segregowane 7,50 zł, dwuosobowe 10,50 zł, trzyosobowe 14 zł, czteroosobowe 17 zł, pięcioosobowe 19 zł, sześcioosobowe i więcej 21 zł. Teraz, niezależnie od ilości osób w gospodarstwie domowym, mieszkańcy zapłacą 7 zł od osoby. W kwietniu 2015 roku szczawniczanie odczuli już jedną znacząca podwyżkę opłat. Wtedy o 50 % wzrosły opłaty za śmieci segregowane, a o 75% niesegregowane.

Autor: AS
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Mieszkam tu2016.12.07 11:12
Jak tak można bez konsultacji z mieszkańcami podnieść cenę o sto procent?? To ile doplacali do tej pory?? Jeszcze podatki sto procent podnieście. Ciekawe, czy jakby Tauron podniósł cenę za prąd o sto procent, to każdy bez szemrania też by zaplacil?! Ludzie obudzcie się!!!
szczawniczanin2016.12.07 08:12
do tej pory płaciłem 63 zł za kwartał,po nowym roku 77 zł miesięcznie 122% podwyżki!!! CHORE, CHORE,CHORE Za 3 wystawione worki w miesiącu wychodzi bagatelka 25,60 zł!!! Brawo, róbcie tak dalej jeszcze podatki podnieście 100%, bo ludzie kasy mają jak lodu, ale chyba tylko ci, co pensjonaty mają, tylko co z resztą??? BARDZO DZIĘKUJĘ W IMIENIU WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW RADNYM, ŻE ŻADEN Z NICH NIE POTRAFIŁ SIĘ SPRZECIWIĆ TEJ CHOREJ DECYZJI. Jeszcze dwa lata do wyborów.
Bankomat2016.12.06 23:12
Ale w sąsiedniej gminie Ochotnica Dolna wywozem śmieci zajmuje się firma prywatna wybrana w przetargu, a nie jak w Szczawnicy firma zarządzana przez Urząd Miasta corocznie dotowana z naszych NAJWYŻSZYCH w regionie podatków. Kasjer Rządzi!!!!!!
Pokozoli2016.12.06 23:12
Zakochani w PPK, astronomiczne ceny za ścieki już płacą. Teraz podnieśli sobie opłaty za śmieci. Gratuluje mieszkańcom Szczawnicy samorządowców, burmistrza i rozsądku.
mieszkaniec2016.12.06 22:12
chyba radni dostali kota do głowy!
dominika2016.12.06 18:12
w sasiedniej gminie ochotnica 15zl 5 osobowa rodzina miesiecznie! u nas 5x7 czyli 35zl , ponad 100%drozej
1, 2

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij