Uczta dla oczu i uszu, czyli Dzień Białoruskiej Kultury w Szczawnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.07.22 10:15 / news / czytano 4351 / opinie 0

Bogate stroje, misternie wyplecione warkocze, kolorowe wianki, tradycyjne tańce ludowe a chwilami "uderzenie" muzyki współczesnej - było ludowo, folkowo , czasem bluesowo.

We wtorek na szczawnickiej scenie plenerowej przy Placu pod Kolejką, w ramach imprez Lata Pienińskiego, zaprezentowało się pięć zespołów z Białorusi. Na scenie tańczyło ponad stu wykonawców.
 
- Dzisiejsze spotkanie nazwaliśmy Dniem Kultury Białoruskiej i choć Białoruś jest nam bliska, jest naszym sąsiadem, to jednak mało o sobie wiemy - mówił na scenie prowadzący Piotr Gąsienica dyrektor szczawnickiego Miejskiego Ośrodka Kultury.
 
W pierwszej części koncertu wystąpił Wzorcowy Zespół Instrumentów Ludowych „ARABESKI” założony został w  2001 roku na bazie Państwowej Szkoły Muzycznej w Mińsku. W zespole grają dzieci i młodzież w wieku 10 – 17 lat (instrumenty, m.in. cymbały, skrzypce, domra, bałałajka, bęben). W repertuarze utwory kompozytorów białoruskich i światowych. Zespół jest laureatem wielu konkursów i festiwali na Białorusi, w Czechach, Słowacji i Polsce. Razem z zespołem ARABESKI wystąpił zespół instrumentalistów dorosłych ASSOL. Szczawnicka publiczność obejrzała m.in. białoruską polkę, polkę fińską, taniec salonowy kadryl, rapsodie węgierską i taniec zakarpacki.
 
Ponadto wystapili: Dziecięcy Zespól Tańca „CHARLIE” założony w 1990 r. przy Centrum Wychowania Pozaszkolnego „Vetraz” w Mińsku skupia ponad 50 dzieci w wieku 5 – 15 lat. Ma w repertuarze ponad 30 kompozycji i mini-spektakli. Wśród osiągnięć legitymuje się tytułami laureatów m.in.: Konkursu Młodych Wykonawców Piosenki i Tańca „Biała Ruś” (1998, 1999, 2000), Festiwalu Choreografii Współczesnej „Randes vous” (Białoruś), Międzynarodowego Festiwalu „Folklor bez granic” – Czechy ‘2010 i Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego „Fala idei – 2013 i 2014” (Kraniewo – Bułgaria.
 
Dziecięce studio choreograficzne „YULA” to zespół założony w 2009 r. przy Mińskim Państwowym Koledżu Sztuki. Trzy wiekowe grupy tancerzy skupiają blisko 120 dzieci w wieku 6 – 12 lat. W repertuarze mają ludowe i narodowe tańce białoruskie, a także innych narodów świata. Są wielokrotnym uczestnikiem festiwali krajowych i międzynarodowych, laureatem I stopnia Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego „Fala idei - 2014” w Kraniewie (Bułgaria). Wraz z grupą YULA zaprezentował się Zespół Tańca „KONTRASTY" złożony ze studentów z Mińska, którzy uczą dzieci, sami uczestniczą i są częścią składową Kolegium Sztuk z Mińska.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij