W sprawie MOK-u interweniują u radnych

Fot. 2015.09.23 21:47 / news / czytano 2133 / opinie 0

Setka podpisów pod pismem wyrażającym sprzeciw w sprawie reorganizacji szczawnickiej placówki kultury. O zmianach, które czekają Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy pisaliśmy TUTAJ.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Planowania i Budżetu oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego, Spraw Komunalnych i Ochrony Środowiska pismo wyrażające sprzeciw wobec planów przeorganizowania pracy MOK-u radnym przedstawiła Joanna Dziubińska - współtwórczyni Galerii Sztuki Ludowej Krzywa Jabłonka w Szczawnicy.

Jacek Śliwiński przewodniczący Komisji Edukacji i Spraw Społecznych zadeklarował, że komisja pochyli się w najbliższym czasie nad tematem pisma.

Pod pismem podpisali się ludzie kultury, liderzy lokalnych środowisk, m.in. prof. Ludwik Frey z małżonką, Elżbieta Wiercioch - prezes Związku Podhalan, Tomasz Słowik - wiceprezes Związku Podhalan, Anna Malinowska - prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Ewa Zachwieja - dyr. Szkoły Muzycznej, Wiesława Sajdak-Tokarczyk - Warsztaty Terapii Zajęciowej Perła, Janina Zachwieja - przewodnicząca zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Anna i Józef Madeja - szczawniccy artyści, Krystyna Papież - wdowa po szczawnickim artyście, Katarzyna Wiwer – sopranistka, Rafał Monita - dyr. festiwali muzycznych, Sebastian Walosczyk - dyr. gimnazjum, Bożena Solecka - sołtys Jaworek, Wieńczysław i Sylwia Kołodziejscy - właściciele Muzycznej Owczarni, Jerzy Pal – aktor, Aneta Dusik – dziennikarka czy Kazimierz Stanek - wieloletni nauczyciel, wraz z małżonką. 

Treść pisma:

„Zaniepokojeni coraz częściej pojawiającymi się informacjami dotyczącymi planów zredukowania liczby pracowników i zmiany siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw. Uważamy, że w MOK pracują profesjonaliści, dzięki którym realizowane są rozliczne imprezy w całym roku kalendarzowym, dbający o wysoki poziom ich wykonania. To sprawdzony team, dobrze rozumiejący się z dyrektorem. Bo Samorządowa Instytucja Kultury to nie tylko „głowa”, ale sprawny zespół, który (dochodzą nas takie głosy) chce się zwolnić bez merytorycznego uzasadnienia. Pomysł zastąpienia pracowników MOK (osoby mieszkające w naszym mieście) zewnętrznymi firmami, uważamy za chybiony. Podroży on koszty, a nie o to chyba chodzi pomysłodawcy tej „rewolucji”. Po co psuć dobrze działającą Instytucję. Eksperymentowanie w trakcie realizowania zaplanowanych działań artystycznych uważamy za szkodliwe. Łatwo coś zepsuć, ale odbudowanie będzie trudne. Dziwi nas także (zauważamy to ze zdumieniem), że pozbawia się pracy szczawniczan i próbuje dać pracę „obcym” (!?). 
 
Natomiast próby zmiany miejsca dotychczasowej siedziby MOK, znajdującej się w centrum miasta, (tak pieczołowicie i kosztownie odnowionej parę lat temu) w której mieszczą się siedziby: kina, biblioteki, redakcji miesięcznika „Z doliny Grajcarka”, uważamy za szkodliwe. Budynek położony w sąsiedztwie głównej sceny plenerowej przy Dolnej Stacji Kolejki Krzesełkowej na górę Palenicę, na której odbywają się występy i imprezy o randze krajowej i międzynarodowej jest optymalnym miejscem do prowadzenia i koordynowania wydarzeń kulturalnych mających miejsce w Szczawnicy. Wszystkim zainteresowanym jest tu blisko i „po drodze”. Warto wspomnieć, przy okazji, że MOK pełni cały rok funkcję dodatkowego centrum informacji kulturalno – turystycznej i jest miejscem spotkań środowisk artystycznych Szczawnicy. 

Kierowany przez Pana Piotra Gąsienicę Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy na przestrzeni kilku ostatnich lat stał się instytucją prowadzącą wieloraką działalność: imprezy plenerowe, Dni przyjaźni polsko-węgierskiej, Lato Pienińskie, Redyk w Jaworkach, benefisy osób zasłużonych dla kultury regionu Pienin, teatr amatorski, studio nagrań, edukacja – zajęcia nauki malowania na szkle, gry na instrumentach, organizacja konferencji, promocji książek, prezentacji, działalność wydawnicza, gazeta lokalna wydawana od ponad 20 lat i in. 

Wydarzenia kulturalne inicjowane i firmowane przez MOK przyczyniły się w widocznym stopniu do umocnienia Szczawnicy na ogólnokrajowej mapie kulturalnej, stały się jej wizytówką, a sama siedziba zmieniła się w centrum spotkań ludzi kultury i nauki nie tylko z naszego miasta i regionu, ale także z całej Polski i spoza jej granic. Prowadzenie tak szeroko zakrojonej działalności wymaga odpowiedniego zaplecza lokalowego i odpowiedniej ilości osób pracujących w tej instytucji. Uważamy, że tak szeroko zakrojone ramy animacji kulturalnej zasługują na uznanie i docenienie nie tylko ze strony osób z zewnątrz, ale także ze strony władz miasta Szczawnica. 

Nie ma na terenie Miasta i Gminy Szczawnica choćby jednej instytucji kulturalnej czy pozarządowej, która choć raz nie skorzystałaby, albo i nie korzysta regularnie z pomocy pracowników MOK, np. przy organizowaniu imprez, przygotowaniu czy druku zaproszeń, plakatów, z pożyczenia i obsługi nagłośnienia, z wypożyczenia sali kinowej na uroczystości, wreszcie z pomocy merytorycznej w znalezieniu niezbędnej informacji, itp. 

Nie można działalności MOK sprowadzić tylko do pracy biurowej i postrzegać ją przez pryzmat urzędniczych rozwiązań. Nie można działalności MOK zamknąć w dwóch pokojach i ograniczyć do minimum zatrudnienie. Nie można jedną nierozważną decyzją zepsuć tego, co z trudem wypracował Pan Piotr Gąsienica - Dyrektor MOK i zespół pracowników z nim współpracujących, którzy zbudowali instytucję kulturalną zaspakajającą potrzeby mieszkańców i turystów, instytucję której nie powstydziłyby się miasta kilkudziesięciotysięczne. 

My, mieszkańcy i miłośnicy Szczawnicy domagamy się od Rady Miasta Szczawnica pozostawienia siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury w dotychczasowym miejscu i zatrudniania w niej takiej ilości pracowników, która zapewni odpowiedni standard i oprawę imprez kulturalnych, a nie obniży ich dotychczasowego poziomu”.
Autor: Oprac. red.
Źródło: mat. prasowe
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij