W Szczawnicy ma powstać Centrum Aktywnego Wypoczynku

Fot. 2014.08.23 08:18 / news / czytano 2275 / opinie 1

Szczawnica – wspólnie z 10 innymi gminami oraz Fundacją Instytut Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego) – przystąpiła do partnerskiego projektu, któremu lideruje Fundacja Sądecka.

W mijającym tygodniu miasto uzyskało informację, że projekt pozytywnie przeszedł ocenę merytoryczną i otrzyma wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Ten projekt to pierwszy krok – mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy – Dziś otrzymamy wsparcie na opracowanie dokumentacji projektowej, a w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej otrzymamy środki na realizację samej inwestycji. Szczawnica znalazła się w elitarnym gronie gmin, które zapoczątkowały budowę ważnego małopolskiego produktu turystycznego, jakim będzie sieć Centrów Aktywnego Wypoczynku. Centra to nie tylko zespół obiektów i tras biegowo-rowerowych, ale też dostęp do wielu produktów tej sieci, a także wpisanie się Szczawnicy w kalendarz szeregu imprez biegowych czy szerzej mówiąc sportowo-rekreacyjnych, nierzadko o zasięgu międzynarodowym.

Przypomnijmy – w ramach projektu Szczawnica zaplanowała budowę tzw. Centrum Biegacza – przy dolnej stacji kolejki na Durbaszkę (bezpośrednio przy parkingu w Jaworkach), a także wytyczenie, oznakowanie i utwardzenie (w standardach obowiązujących w ramach sieci) dwóch tras:

- trasa I „Trzy rezerwaty” – prowadzi od centrum Jaworek, przez rezerwat Biała Woda, przez Radziejową w stronę Małych Pienin, następnie przez Wysoką i drogą nad Homolami do centrum Jaworek. Trasa, z której roztacza się widok na Tatry Bielskie i Małe Pieniny, przebiega przez rezerwaty Homole, Biała Woda, Zaskalskie-Bodnarówka. Trasa biegowa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 10 km, różnica wysokości na trasie wynosi 440 m;

- trasa II „Pasterska” prowadzi od centrum Jaworek w stronę Wąwozu Homole, następnie przez Wąwóz na Durbaszkę i dalej w stronę Jaworek na Bukowinki i w dół do centrum Jaworek. Trasa o charakterze górskim anglosaskim, poziom: trudna (3/5) o długości 8,2 km, różnica poziomów w przebiegu trasy wynosi 441 m. Na podbiegu i zbiegu dwa wyciągi (krzesełkowy) oraz schronisko całoroczne Durbaszka.

Szczawnicka inwestycja objęta zostanie szeroką promocją ze strony Fundacji Sądeckiej - lidera projektu, co oznacza, iż będzie kolejnym elementem podnoszącym atrakcyjność turystyczną miasta i przyczyni się do jego rozwoju oraz regionu.

Będzie też interesującą alternatywą dla innych form uprawiania turystyki i rekreacji w Szczawnicy, a popularność sportów biegowych w społeczeństwie wyraźnie wzrasta. Tworząc interesujący rynek usług związanych zarówno z samym bieganiem, wyposażeniem w sprzęt, jak i organizowaniem imprez biegowych.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

haha2014.08.23 08:08
A w Krościenku władza też propaguje biegi - biega z flaszką wódki po ludziach w celu zapewnienia sobie reelekcji. ps. od kiedy wymienione w trasie I rezerwaty znajdują się na terenie PPN?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij