W „Żeromskim” w Krościenku n.D nie ma czasu na nudę! - (artykuł sponsorowany)

Fot. Arch. LO 2016.06.10 10:20 / news / czytano 3968 / opinie 1

Powoli dobiega końca rok szkolny 2015/16. Zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli był to rok szczególny, przede wszystkim dlatego, że rozpoczęliśmy naukę i pracę pod okiem nowego dyrektora, Pana Roberta Dębskiego, który objął to stanowisko we wrześniu 2015 roku, zastępując po 20 latach dyrektorowania Panią Zofię Krępę – odchodzącą na emeryturę.

W naszej szkole zawsze coś się działo, było o nas głośno nie tylko w Krościenku, czy Szczawnicy, ale w całym powiecie, województwie, a nierzadko również w mediach ogólnopolskich. Mijający rok szkolny udowodnił, że nie spoczęliśmy na laurach, a podejmowane przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję działania sprawiły, że na pewno o nas nie zapomniano. Kontynuowaliśmy akcje, które na stałe wpisały się w harmonogram naszych działań, ale również zaangażowaliśmy się w liczne nowe projekty, które często rodziły się spontanicznie, a które zapewne znajdą swój stały punkt w harmonogramie pracy szkoły na przyszłe lata.

Jednym z takich projektów jest cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, organizowany dla uczniów klas trzecich, pod nazwą „Matura to nie bzdura”. W tym roku odbyło się 6 takich spotkań, a gościli na nich: Pan Jacek Gacek – Sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

  

Pan Piotr Mędrak – aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Plejada z siedzibą w Krakowie, Pani Agnieszka Pietruszka – pisarka i była managerka Dworku Gościnnego w Szczawnicy, Pani Olga Ciężkowska, nasza była uczennica, która obecnie jest inżynierem nadzorującym zespół obsługujący jeden z reaktorów elektrowni jądrowej w Chooz we Francji, ksiądz Zygmunt Frączek – kapelan Dywizjonu 303. W lutym br. gościem specjalnym cyklu była Pierwsza Dama RP, Pani Agata Kornhauser – Duda.

 

Pani Prezydentowa odwiedziła naszą szkołę, spotkała się z młodzieżą, nauczycielami oraz przeprowadziła w jednej z klas lekcję języka niemieckiego. Wizyta była odpowiedzią na nasze zaproszenie podczas Gali Solidarnej Szkoły w Wilanowie, gdzie mieliśmy zaszczyt odebrać z rąk Pani Prezydentowej nagrodę za zwycięstwo w konkursie „Solidarna Szkoła”. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, absolwentów i lokalnych organizacji udało nam się zebrać najwięcej środków z przeznaczeniem na stypendia dla uczniów liceum.

Dwie nasze uczennice dodatkowo, oprócz uzyskania stypendium, uczestniczyły w tygodniowym rejsie żaglowca Pogoria po Morzu Śródziemnym.

Dzięki zaangażowaniu w akcję stypendialną Fundacji Św. Mikołaja, jesteśmy jedyną szkołą średnią w powiecie nowotarskim, która posiada własny fundusz stypendialny i corocznie przyznajemy stypendia zdolnym i zaangażowanym społecznie uczniom.


Uczniowie klas pierwszych i drugich mieli możliwość wzięcia udziału w kilku projektach obywatelskich: „Uczymy się demokracji – referendum”, „Młodzi głosują”, Coaching Obywatelski „Dzień Młodego Obywatela” oraz „Prawo w Praktyce”, które zakończyło się wizytą w nowosądeckim sądzie i prowadzeniem sprawy o zabójstwo na wokandzie.
 

Ważne miejsce zajmowała edukacja patriotyczna. W jej ramach uczniowie organizowali liczne akademie okolicznościowe, związane z obchodami ważnych świąt narodowych, ale także objęliśmy patronat nad jednym z Miejsc Pamięci Narodowej w Szczawnicy.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu z kpt. Jerzym Widejko – najmłodszym partyzantem AK.

 

Gościliśmy historyczną wystawę „Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja”, współorganizowaliśmy I Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”

oraz zorganizowaliśmy rodzinny Festyn Flagi w dniu jej święta.

 

Duże pole do popisu mają w naszej szkole sportowcy. Uczestniczymy z sukcesem w wielu rozgrywkach i imprezach sportowych, odnosząc niemałe sukcesy. Przez cały rok szkolny dla chętnych odbywały się darmowe zajęcia na ściance wspinaczkowej, karate i aerobik. Zdobyliśmy I miejsce drużynowo w Licealiadzie Szachowej, nasi siatkarze brali udział w wielu turniejach, także międzynarodowych oraz w Memoriale Pamięci Tomka Jurkiewicza. Największe triumfy święciliśmy w narciarstwie alpejskim i biegach przełajowych. Nasze uczennice zdobyły Mistrzostwo Powiatu w obu tych dyscyplinach, a w biegach Wicemistrzostwo Województwa. Nasza zawodniczka wygrała tez bieg w swojej kategorii podczas VI Szczawnickiego Masowego Biegu Niepodległości. W tym roku zorganizowaliśmy dodatkowo I Zimowy Dzień Sportu na Arenie Narciarskiej w Jaworkach.

Samorząd Uczniowski, to organizacja, która w tym roku szkolnym podejmowała tak wiele inicjatyw, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Głównymi celami podejmowanych działań była promocja szkoły w środowisku oraz organizacja imprez dla wszystkich uczniów. Wielokrotnie gościliśmy z wizytą w okolicznych gimnazjach: z życzeniami i słodkościami od św. Mikołaja, strzałą Amora od walentynkowego Kupidyna oraz z ofertą edukacyjną od naszego dyrektora. To były niezapomniane wizyty.

W harmonogram szkolnych imprez wpisały się dwa nowe bale, to jest Bal Zimowy i Bal Wiosenny w całości organizowane i nadzorowane przez samorząd. Nie zabrakło też możliwości realizacji siebie na niwie artystycznej. Na Boże Narodzenie nagraliśmy piosenkę i nakręciliśmy swój pierwszy teledysk pt. „Jest taki dzień w LO Krościenko” a na Wielkanoc nakręciliśmy film animowany inspirowany wypowiedziami przedszkolaków w temacie: kura czy jajko – co było pierwsze? Ponadto dwie nasze utalentowane artystki – wokalistki uczestniczyły w warsztatach wokalnych w Muzycznej Owczarni pod okiem profesjonalistów. W szkole powstał chór z gitarowym akompaniamentem, który uświetniał swoimi występami liczne akademie, uroczystości i festyny. Językowcy dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach językowych Little Britain w Krakowie, zwolennicy teatru wzięli udział w projekcie „Teatralna klasa. Akademia Krakowskiego Teatru”, dziennikarze szlifowali warsztat podczas warsztatów dziennikarskich w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz w trakcie roboczej wizyty w TV Kraków. Miłośnicy książek, jak corocznie, uczestniczyli w kolejnych Targach Książki w Krakowie czy w Konkursie Czytelniczym Eureka. Od maja rozpoczęła działalność licealna grupa medialna. W tym roku szkolnym członkowie Samorządu Uczniowskiego zaskakiwali nas licznymi inicjatywami własnymi. Uczniowie sami zaprojektowali logo, które teraz dumnie noszą na koszulkach i bluzach. Każdy może taką koszulkę lub bluzę zakupić w sklepiku szkolnym, który również jest prowadzony przez samorząd. A zakupioną w sklepiku herbatkę można wypić w szkolnej kawiarence, zaprojektowanej i urządzonej oczywiście przez uczniów naszej szkoły. Komu będzie niewygodnie w kawiarnianej ławce rodem z lat siedemdziesiątych, zapraszamy na szkolne pufy, które podczas przerw służą jako strefa odstresowująca i są miejscem spotkań a także często burzliwych dyskusji, niekoniecznie na tematy szkolne. Uczniowie własnoręcznie, wraz z opiekunką samorządu, przy wsparciu dyrekcji i pracowników szkoły stworzyli przyjazne dla siebie miejsca, w których lubią spotykać się i przebywać podczas przerw i po lekcjach. Ideą pracy samorządu jest motto: masz fajny pomysł na uatrakcyjnienie szkolnej monotonii – przyjdź do nas – postaramy się wspólnie wcielić go w życie! A gdyby komuś brakło odwagi, może zgłosić go na szkolnym forum na stronie internetowej szkoły lub na naszym profilu na Facebooku, który oczywiście administrowany jest przez uczniów.

Kto chciał zbierać punkty za wolontariat, miał duże pole do popisu, począwszy od udziału w takich akcjach, jak WOŚP, Sprzątanie Świata, honorowe oddawanie krwi, pomoc przy organizacji IV edycji Ogólnopolskich Biegów w Szczawnicy, liczne zbiórki w ramach akcji ogólnokrajowych a skończywszy na wizytach w Przytulisku Św. Alberta w Grywałdzie, szpitalu czy ośrodku dla dzieci niepełnosprawnych w Krościenku, połączonych z występami i wręczeniem drobnych prezentów w postaci paczek świątecznych, zabawek czy słodyczy.

Ważną dziedzinę w wychowaniu stanowi profilaktyka, toteż nasi uczniowie uczestniczyli w dwóch programach profilaktycznych; „Korekta” oraz „RapPedagogia” a wraz z kolegami z Zespołu Szkół Zawodowych wzięliśmy udział w festynie profilaktycznym, który odbywał się w OSP w Krościenku.

 

W ramach działań profilaktycznych stwarzamy też uczniom możliwość spotkania z ludźmi zarażonymi wielką pasją życiową, która daje im siłę do działania, jest sposobem na życie i wolność od nałogów. Służy temu organizacja tzw. spotkań z podróżnikiem a także powołanie do życia Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK. W ramach profilaktyki zdrowotnej w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dzień Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Do wymienionych wyżej działań należy dodać jeszcze cykliczne imprezy na stałe wpisane w kalendarz imprez szkolnych: Uroczyste Rozpoczęcie i Zakończenie Roku Szkolnego, Ślubowanie Klas Pierwszych, Jasełka Bożonarodzeniowe, Studniówka, Walentynki, Dzień Papieski, Święto Szkoły, Dzień Otwarty, Pożegnanie Klas Trzecich, Matura, okolicznościowe akademie związane ze świętami narodowymi.
 
Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem, księdzem Januszem Pabianem, mocno zaangażowali się w działania promocyjne i przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W ramach promocji naszego regionu zorganizowany został Konkurs Dekanalny "ŚDM – Pieniny – Gorce -  Kraków 2016", skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych oraz średnich Dekanatu Krościenko n.D. W ramach konkursu uczniowie wykonywali prace plastyczne oraz fotograficzne. Ponadto uczestniczyli również w Konkursie Wiedzy o ŚDM, licznych spotkaniach (Synaje) i szkoleniach przygotowujących ich do bycia wolontariuszami (Tarnów, Sromowce), akcjach charytatywnych, podczas których zbierali fundusze na wyjazd do Krakowa. Duża grupa młodzieży zaangażowała się w projekt artystyczny: „Święty Jan Paweł II Twórca ŚDM”. Przedstawili go nie tylko w szkole, ale również pokazali go pensjonariuszom Przytuliska Św. Brata Alberta w Grywałdzie. Plastycznie można było się wykazać przygotowując plakaty reklamujące wyjazd na ŚDM do Krakowa.
 
 
 
 

 
Każda klasa uczestniczyła w co najmniej dwóch wycieczkach krajoznawczych krajowych lub zagranicznych, licznych wyjazdach do kina, teatru, na lodowisko, kulig itp. Rodzice zorganizowali wizytę św. Mikołaja oraz dochodowy bal karnawałowy.

Być może komuś z Was nasuwa się pytanie; czy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. mają czas na naukę? Oczywiście, że tak! Dodatkowo uczestniczą w wielu konkursach i olimpiadach  przedmiotowych. A najważniejszym wskaźnikiem mówiącym, że wybrali dobrą szkołę, są wyniki matur. Wielokrotnie uzyskiwaliśmy wynik 100% zdawalności tego najważniejszego dla młodego człowieka egzaminu. Wszyscy chętni mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z przedmiotów maturalnych, przygotowujących ich do egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Naszym celem jest przede wszystkim przygotowanie do egzaminu maturalnego, ale także troszczymy się o zrównoważony rozwój młodego człowieka na różnych płaszczyznach: społecznej, kulturalnej i sportowej. Wybór przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym jest na tyle elastyczny, że daje możliwość podjęcia dalszej nauki na wszelkiego rodzaju studiach wyższych. Wybór zajęć dodatkowych stwarza możliwość rozwijania się w kierunku artystycznym, sportowym, społecznym oraz realizowania swoich pasji.

Gimnazjalisto! Przyjdź do nas, a przekonasz się sam, że najfajniejsze rzeczy dzieją się w Krościenku na ulicy Zdrojowej 11. Zapraszamy!
Źródło: LO Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch. LO
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Truskawka2016.06.13 07:06
Podobno w "Żeromskim" nie ma też czasu na przygotowanie do matury...
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij