Zdjęcia: Arch. LO
Powoli dobiega końca rok szkolny 2015/16. Zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli był to rok szczególny, przede wszystkim dlatego, że rozpoczęliśmy naukę i pracę pod okiem nowego dyrektora, Pana Roberta Dębskiego, który objął to stanowisko we wrześniu 2015 roku, zastępując po 20 latach dyrektorowania Panią Zofię Krępę – odchodzącą na emeryturę.
W naszej szkole zawsze coś się działo, było o nas głośno nie tylko w Krościenku, czy Szczawnicy, ale w całym powiecie, województwie, a nierzadko również w mediach ogólnopolskich. Mijający rok szkolny udowodnił, że nie spoczęliśmy na laurach, a podejmowane przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję działania sprawiły, że na pewno o nas nie zapomniano. Kontynuowaliśmy akcje, które na stałe wpisały się w harmonogram naszych działań, ale również zaangażowaliśmy się w liczne nowe projekty, które często rodziły się spontanicznie, a które zapewne znajdą swój stały punkt w harmonogramie pracy szkoły na przyszłe lata.
Jednym z takich projektów jest cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, organizowany dla uczniów klas trzecich, pod nazwą „Matura to nie bzdura”. W tym roku odbyło się 6 takich spotkań, a gościli na nich: Pan Jacek Gacek – Sędzia Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
Pan Piotr Mędrak – aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Plejada z siedzibą w Krakowie, Pani Agnieszka Pietruszka – pisarka i była managerka Dworku Gościnnego w Szczawnicy, Pani Olga Ciężkowska, nasza była uczennica, która obecnie jest inżynierem nadzorującym zespół obsługujący jeden z reaktorów elektrowni jądrowej w Chooz we Francji, ksiądz Zygmunt Frączek – kapelan Dywizjonu 303. W lutym br. gościem specjalnym cyklu była Pierwsza Dama RP, Pani Agata Kornhauser – Duda.
Pani Prezydentowa odwiedziła naszą szkołę, spotkała się z młodzieżą, nauczycielami oraz przeprowadziła w jednej z klas lekcję języka niemieckiego. Wizyta była odpowiedzią na nasze zaproszenie podczas Gali Solidarnej Szkoły w Wilanowie, gdzie mieliśmy zaszczyt odebrać z rąk Pani Prezydentowej nagrodę za zwycięstwo w konkursie „Solidarna Szkoła”. Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, absolwentów i lokalnych organizacji udało nam się zebrać najwięcej środków z przeznaczeniem na stypendia dla uczniów liceum.
Dwie nasze uczennice dodatkowo, oprócz uzyskania stypendium, uczestniczyły w tygodniowym rejsie żaglowca Pogoria po Morzu Śródziemnym.
Dzięki zaangażowaniu w akcję stypendialną Fundacji Św. Mikołaja, jesteśmy jedyną szkołą średnią w powiecie nowotarskim, która posiada własny fundusz stypendialny i corocznie przyznajemy stypendia zdolnym i zaangażowanym społecznie uczniom.
Ważne miejsce zajmowała edukacja patriotyczna. W jej ramach uczniowie organizowali liczne akademie okolicznościowe, związane z obchodami ważnych świąt narodowych, ale także objęliśmy patronat nad jednym z Miejsc Pamięci Narodowej w Szczawnicy.
Uczestniczyliśmy w spotkaniu z kpt. Jerzym Widejko – najmłodszym partyzantem AK.
Gościliśmy historyczną wystawę „Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja”, współorganizowaliśmy I Rajd Turystyczno – Historyczny na Przysłop „Śladami Partyzantów”
oraz zorganizowaliśmy rodzinny Festyn Flagi w dniu jej święta.
Samorząd Uczniowski, to organizacja, która w tym roku szkolnym podejmowała tak wiele inicjatyw, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Głównymi celami podejmowanych działań była promocja szkoły w środowisku oraz organizacja imprez dla wszystkich uczniów. Wielokrotnie gościliśmy z wizytą w okolicznych gimnazjach: z życzeniami i słodkościami od św. Mikołaja, strzałą Amora od walentynkowego Kupidyna oraz z ofertą edukacyjną od naszego dyrektora. To były niezapomniane wizyty.
W harmonogram szkolnych imprez wpisały się dwa nowe bale, to jest Bal Zimowy i Bal Wiosenny w całości organizowane i nadzorowane przez samorząd. Nie zabrakło też możliwości realizacji siebie na niwie artystycznej. Na Boże Narodzenie nagraliśmy piosenkę i nakręciliśmy swój pierwszy teledysk pt. „Jest taki dzień w LO Krościenko” a na Wielkanoc nakręciliśmy film animowany inspirowany wypowiedziami przedszkolaków w temacie: kura czy jajko – co było pierwsze? Ponadto dwie nasze utalentowane artystki – wokalistki uczestniczyły w warsztatach wokalnych w Muzycznej Owczarni pod okiem profesjonalistów. W szkole powstał chór z gitarowym akompaniamentem, który uświetniał swoimi występami liczne akademie, uroczystości i festyny. Językowcy dwukrotnie uczestniczyli w warsztatach językowych Little Britain w Krakowie, zwolennicy teatru wzięli udział w projekcie „Teatralna klasa. Akademia Krakowskiego Teatru”, dziennikarze szlifowali warsztat podczas warsztatów dziennikarskich w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz w trakcie roboczej wizyty w TV Kraków. Miłośnicy książek, jak corocznie, uczestniczyli w kolejnych Targach Książki w Krakowie czy w Konkursie Czytelniczym Eureka. Od maja rozpoczęła działalność licealna grupa medialna. W tym roku szkolnym członkowie Samorządu Uczniowskiego zaskakiwali nas licznymi inicjatywami własnymi. Uczniowie sami zaprojektowali logo, które teraz dumnie noszą na koszulkach i bluzach. Każdy może taką koszulkę lub bluzę zakupić w sklepiku szkolnym, który również jest prowadzony przez samorząd. A zakupioną w sklepiku herbatkę można wypić w szkolnej kawiarence, zaprojektowanej i urządzonej oczywiście przez uczniów naszej szkoły. Komu będzie niewygodnie w kawiarnianej ławce rodem z lat siedemdziesiątych, zapraszamy na szkolne pufy, które podczas przerw służą jako strefa odstresowująca i są miejscem spotkań a także często burzliwych dyskusji, niekoniecznie na tematy szkolne. Uczniowie własnoręcznie, wraz z opiekunką samorządu, przy wsparciu dyrekcji i pracowników szkoły stworzyli przyjazne dla siebie miejsca, w których lubią spotykać się i przebywać podczas przerw i po lekcjach. Ideą pracy samorządu jest motto: masz fajny pomysł na uatrakcyjnienie szkolnej monotonii – przyjdź do nas – postaramy się wspólnie wcielić go w życie! A gdyby komuś brakło odwagi, może zgłosić go na szkolnym forum na stronie internetowej szkoły lub na naszym profilu na Facebooku, który oczywiście administrowany jest przez uczniów.
W ramach działań profilaktycznych stwarzamy też uczniom możliwość spotkania z ludźmi zarażonymi wielką pasją życiową, która daje im siłę do działania, jest sposobem na życie i wolność od nałogów. Służy temu organizacja tzw. spotkań z podróżnikiem a także powołanie do życia Szkolnego Koła Krajoznawczo – Turystycznego PTTK. W ramach profilaktyki zdrowotnej w tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Dzień Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.
Być może komuś z Was nasuwa się pytanie; czy uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n.D. mają czas na naukę? Oczywiście, że tak! Dodatkowo uczestniczą w wielu konkursach i olimpiadach przedmiotowych. A najważniejszym wskaźnikiem mówiącym, że wybrali dobrą szkołę, są wyniki matur. Wielokrotnie uzyskiwaliśmy wynik 100% zdawalności tego najważniejszego dla młodego człowieka egzaminu. Wszyscy chętni mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z przedmiotów maturalnych, przygotowujących ich do egzaminu na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Naszym celem jest przede wszystkim przygotowanie do egzaminu maturalnego, ale także troszczymy się o zrównoważony rozwój młodego człowieka na różnych płaszczyznach: społecznej, kulturalnej i sportowej. Wybór przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym jest na tyle elastyczny, że daje możliwość podjęcia dalszej nauki na wszelkiego rodzaju studiach wyższych. Wybór zajęć dodatkowych stwarza możliwość rozwijania się w kierunku artystycznym, sportowym, społecznym oraz realizowania swoich pasji.
reklama
reklama