Trwają Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - inauguracja w Szczawnicy

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.08.23 10:51 / news / czytano 4516 / opinie 0

Trzydniowe obchody rozpoczęły się wczoraj od złożenia wiązanek pod pomnikiem Józefa Szalaya. Zabrzmiały oba hymny narodowe, a wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele z Polski i Węgier.

Jak zaznaczył Piotr Gąsienica, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, obchody rozpoczęły się pod pomnikiem założyciela uzdrowiska Józefa Szalaya wywodzącego się z narodu węgierskiego, człowieka dzięki któremu Szczawnica znalazła się w pierwszej dziesiątce obecnie najlepszych europejskich uzdrowisk. - Na jego cześć od 6 lat spotykamy się tutaj z braćmi Węgrami i obchodzimy Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej - mówił Gąsienica.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w galerii Pijalni Wód Mineralnych, gdzie tradycyjnie otwarta została wystawa okolicznościowa. W tym roku wystawę pod tytułem: "W jak Węgry - W jak Wino, Wino i tradycje winiarskie na Węgrzech" przygotowana przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie połączona z degustacją trunku i wykładem na temat regionów winiarskich, właściwościach i smakach wina węgierskiego wina. Wystawę oficjalnie otworzyła Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy. - Przyjaźń Polsko-Węgierska kojarzy się często z tragicznymi losami naszych narodów, dzisiaj mamy temat bardzo przyjemny, związany z winem, które jest podstawą kultury węgierskiej. Mówią: kto lubi wino i pije wino nie może być złym człowiekiem. Na wystawie przedstawione są regiony, gdzie przygotowują się wina. Tam prawie wszędzie robią i lubią wino, dlatego Węgrzy mogą być tylko dobrymi ludźmi - podkreślała Konsul.

Od godziny 18.00 na scenie plenerowej pod kolejką na Palenicę prezentowały się polskie i węgierskie zespoły. Wystąpili: Zespół Folklorystyczny z Budapesztu, zespół prezentujący tańce węgierskie, Mateusz Ziółko w recitalu oraz Orkiestra Dęta z Łącka. Na scenie w pokazie mody publicznośc obejrzała pokaz strojów inspirowanych góralszczyzną autorstwa Marty Polaczyk, szczawnickiej projektantki.

Dzisiaj organizatorzy zapraszają do Niedzicy i Szczawnicy, gdzie równolegle zainaugurowany zostanie Festiwal Wina i Smaków Węgierskich. W Szlachtowej otwarta zostanie nowa siedziba Muzeum Pienińskiego, na niedzickiej Polanie Sosny przewidziano koncerty. Wieczorem Nocny Spływ Przełomem Dunajca im. Józefa Szalaya i pokazowe zawody kajakarskie na Przystani Flisackiej w Szczawnicy. 

Organizatorem Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej są: Miasto i Gmina Szczawnica, Ambasada Węgier w Polsce, Miejski Ośrodek Kultury, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, sponsorem głównym imprezy ZEW Niedzica S.A.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij