Wspomnienie 1050 rocznicy Chrztu Polski w krościeńskich jasełkach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.01.11 14:06 / news / czytano 6592 / opinie 0

W miniony weekend w Krościenku n.D na scenie wspólnie wystąpiło, zaśpiewało i zatańczyło ponad stu aktorów amatorów. Jubileuszowe Jasełka przyciągnęły także publiczność, która nie szczędziła braw i pochwał występującym. 

Przed publicznością w sali remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n.D. w role aniołków, górali i postaci z Nowego Testamentu wcieliły się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli z parafii Wszystkich Świętych w Krościenku. Na scenie zagościł zespół Małe Pieniny z Kapelą Jaśka Kubika.
 
Spektakl otworzył Jan Kubik grając na trombicie, scenariusz przedstawienia zawierał kilkanaście scen rodzajowych pośród których obejrzeliśmy m.in. scenę w Raju, Zwiastowania, Nawiedzenia św. Elżbiety, Drogę Maryi i Józefa do Betlejem i wydarzenia u Heroda.
 
Następnie adorować Jezusa i składać dary, przyszły dzieci z krościeńskiej Ochronki prowadzonej przez Siostry Służebniczki Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, pastuszkowie, zespół Małe Pieniny, trzej królowie Kacper, Melchior i Baltazar. 
 
W nawiązaniu do przypadającej w tym roku 1050 rocznicy Chrztu Polski z darami do małego Jezuska przybyli historyczni władcy Polski,świeci i błogosławieni. Długi korowód otwierał Mieszko I, który w 966 roku przyjął chrześcijaństwo a rok wcześniej poślubił Dobrawę księżniczką czeską. Mieszko włączył swoje państwo w zachodni krąg kultury chrześcijańskiej i uchronił je przed nawracaniem go siłą. Pośród składających dary znaleźli się również św. Wojciech, św. Królowa Jadwiga, św. Kinga, św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II oraz błogosławieni Salomea, Jolanta, Karolina Kózka. 
 
Jasełka kończą słowa małego Jezusa: Chciałem sam spróbować jak tu żyją ludzie, Chciałem tu być z nimi w cierpieniach i trudzie, Chciałem ich nauczyć kochać braci Boga,  Chciałem im pokazać gdzie do nieba droga.
 
Słowa podziękowania dla osób zaangażowanych w przygotowanie, aktorom za pokazanie historii Bożego Narodzenia skierował proboszcz Henryk Homoncik. Reżyserką przedstawienia jest s. Tadeusza. Przedstawienia połączone były z kwestą pieniężną na budowę nowej ochronki, która prowadzić będą właśnie siostry z krościeńskiego zakonu.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij