XXIV Śpiskie Zwyki - podsumowanie dwudniowego święta

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.20 21:24 / news / czytano 6189 / opinie 0

Dwudniową imprezę kulturalną o charakterze regionalnym Spisza przygotował Urząd Gminy Łapsze Niżne, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy oraz Muzeum - Zespół Zamkowy w Niedzicy.

W pierwszym dniu konkursu gawędziarzy, skrzypków, śpiewaków oraz grup śpiewaczych, wzięło udział 65 wykonawców, którzy zaprezentowali się na Zamku "Dunajec" w Niedzicy. W zmaganiach wzięło udział 19 instrumentalistów, 20 śpiewaków, 10 grup śpiewaczych, 12 gawędziarzy oraz 3 skrzypków z mistrzem i 1 śpiewak z mistrzem z gminy Bukowina Tatrzańska, Łapsze Niżne i Nowy Targ.

- Śpiskie Zwyki to święto kultury, gwary, śpiewu, muzyki i obyczajów. Regionalizm Zamagurza Spiskiego poprzez wielokulturowość różni się od kultury Podhala, dlatego tym bardziej chrońmy go, bo w nim wyraża się nasza tożsamość - mówił Paweł Dziuban Wójt Gminy Łapsze Niżne.

Sobotnie zmagania oceniała komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak - Bogucka – etnomuzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Jadwiga Adamczyk - muzyk, przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół” w Nowym Sączu.

Wyniki pierwszego dnia:

W konkursie solistów skrzypków: 

Kategoria dziecięca:
I miejsce - Artur Bratkowski z Dursztyna
Trzy równorzędne II miejsca - Andrzej Milaniak z Niedzicy, Dagmara Długa z Krempach, Dominik Kilka z Czarnej Góry
Trzy równorzędne III miejsca - Zuzanna Pietraszek z Krempach, Bartłomiej Wacław z Czarnej Góry i Maksymilian Tażyk z Frydmana

Kategoria młodzieżowa:
Trzy równorzędne I miejsca - Kamil Bratkowski z Dursztyna, Patryk Kaczmarczyk z Trybsza i Bartłomiej Gaździak z Frydmana
II miejsce - Piotr Zabrzewski z Jurgowa
III miejsce - Martyna Sołtys z Jurgowa 

Kategoria dorosłych:
I miejsce - Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych
Trzy równorzędne II miejsca - Sylwester Fic z Łapsz Niżnych, Joanna Jezierczak z Czarnej Góry, Karol Żołądek z Frydmana
Trzy równorzędne III miejsca - Anna Plucińska z Jurgowa, Jerzy Gryglak z Łapsz Wyżnych i Czesław Gryglak z Łapsz Wyżnych

W konkursie śpiewaków solistów:
Kategoria dziecięca: 
Cztery równorzędne I miejsca - Ewa Wojtanek z Jurgowa, Julita Kapołka z Łapsz Niżnych, Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych i Łukasz Myśliwiec z Frydmana 
II miejsce - Weronika Wojtas z Jurgowa
Dwa równorzędne III miejsca - Paulina Ciągwa z Jurgowa, Michał Brzyzek z Krempach 
Wyróżnienie dla Marty Sowy z Dursztyna, Patryka Sowy z Dursztyna oraz Aleksandry Paluszek z Czarnej Góry 

Kategoria młodzieżowa:
Dwa równorzędne I miejsca - Maria Błachut z Łapsz Niżnych, Marta Zygmond z Krempach
II miejsce - Anna Wojtas z Jurgowa 
Trzy równorzędne III miejsca - Monika Radecka z Kacwina, Kinga Śliwa z Frydmana i Natalia Bloch z Jurgowa
Wyróżnienie dla Michała Gryguś z Dursztyna 

Kategoria dorosłych:
Dwa równorzędne I miejsca - Joanna Jezierczak z Czarnej Góry oraz Barbara Jezierczak z Czarnej Góry 
II miejsce - Alicja Krzysiaczek z Niedzicy

W konkursie grup śpiewaczych:
W kategorii dziecięcej:
I miejsca - nie przyznano
II miejsce - grupa śpiewacza z Łapsz Wyżnych (Anna Krzysik, Kinga Krzysik, Katarzyna Błazoszek) 
Dwa równorzędne III miejsca - grupa śpiewacza z Krempach (Aleksandra Moś, Katarzyna Kaczmarczyk, Dagmara Długa, Anna Szczepaniec) oraz grupa śpiewacza z Łapsz Niżnych (Patrycja Zarzecka, Aleksandra Wójtowicz, Dominika Karkoszka) 

W kategorii młodzieżowej: 
I miejsce - grupa śpiewacza z Niedzicy (Paulina Drążek i Magdalena Połka)
Trzy równorzędne II miejsca - grupa śpiewacza z Frydmana (Julia Kasprzak, Kinga Śliwa, Agata Tażyk, Maria Tomas, Weronika Myśliwiec, Dominika Błachut), grupa śpiewacza z Dursztyna (Iwona Bratkowska, Maria Surma, Katarzyna Tomaszkowicz, Marcelina Zygmund, Marzena Sowa i Natalia Waniczek) oraz grupa śpiewacza z Jurgowa (Anna Wojtas, Agnieszka Rusnak, Natalia Kuczyńska)
III miejsce - grupa śpiewacza z Jurgowa (Aleksandra Plucińska i Joanna Zabrzewska) 

W kategorii dorosłej:
I miejsce - grupa śpiewacza z Krempach (Dominika Wnęk, Maria Wnęk, Krzysztof Pietraszek i Józef Lorenc) 
II miejsce - grupa śpiewacza z Łapsz Wyżnych (Dominika Krzysik i Magdalena Krzysik) 

W konkursie gawęd:
W kategorii dziecięcej: 
Trzy równorzędne I miejsca - Bartosz Pacyga z Krempach, Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych i Zofia Wojtas z Jurgowa 
Dwa równorzędne II miejsca - Andrzej Rzepiszczak z Łapsz Niżnych i Partycja Iglar z Frydmana 
Dwa równorzędne III miejsca - Maria Myśliwiec z Frydmana i Agnieszka Rusnak z Jurgowa 

W kategorii młodzieżowej:
I miejsce - Aleksandra Bigos z Dursztyna 
II miejsce - Monika Radecka z Kacwina 
Trzy równorzędne III miejsca - Aleksandra Domijan z Frydmana, Kamila Krzysiaczek z Kacwina i Anna Jurkowska z Frydmana

W konkursie gry na skrzypcach w kategorii mistrz - uczeń:
I miejsce - Leszek Szewczyk, Kamil Bratkowski i Artur Bratkowski z Dursztyna 
Wyróżnienie dla Karola Żołądka i Maksymiliana Tażyka oraz dla Pauliny Gryglak i Gabrieli Kiedziuch 

W konkursie śpiewu w kategorii mistrz - uczeń:
Wyróżnienie dla Klaudii Jurkowskiej i Karoliny Tomas 

W niedzielę, w drugim dniu w sali Gminnego Centrum Kultury w Niedzicy odbył się konkurs prezentacji scenek rodzajowych, obrzędów, zwyczajów i tańców, kultywowanych na Spiszu przez zespoły regionalne. Na XXXVIII Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju komisja zakwalifikowała zespół „Małe Jedlicki” z Łapsz Wyżnych.

Wyniki drugiego dnia:
Kategoria dziecięca: 
I miejsce i nagrodę rzeczową w kwocie 400,00 zł otrzymał: Zespół „Małe Jedlicki” z Łapsz Wyżnych 
Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę rzeczową w kwocie 300,00 zł. otrzymały: Zespół „Mali Spiszacy” z Łapsz Niżnych, Zespół „Jaworinki” z Krempach 
III miejsce i nagrodę rzeczową w kwocie 200,00 zł otrzymał: Zespół „Honaj” z Dursztyna 
Wyróżnienie i nagrodę rzeczową w kwocie 100,00 zł otrzymały: Zespół „Ciardasie” z Czarnej Góry, Zespół „Koce Łapki” z Czarnej Góry 

Kategoria młodzieżowa: 
Wyróżnienie i nagrodę rzeczową w kwocie 150,00 zł otrzymał: Zespół „Honaj” z Dursztyna 

Kategoria dorosła: 
I miejsce i nagrodę rzeczową w kwocie 600,00 zł otrzymał: Zespół regionalny „Czardasz” z Niedzicy 
Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę rzeczową w kwocie 500,00 zł otrzymały: Zespół „Honaj” z Dursztyna, Zespół „Hajduki” z Łapsz Wyżnych 
Dwa równorzędne III miejsce i nagrodę rzeczową w kwocie 400,00 zł otrzymały: Zespół „Frydmanianie” z Frydmana, Zespół „Bystry Potok” z Kacwina 
Wyróżnienie i nagrodę rzeczową w kwocie 200,00 zł otrzymał: Zespół „Zielony Jawor” z Krempach.




Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij