Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Bez wspomagania tlenem z butli, 1 kwietnia polscy himalaiÅ›ci wyruszÄ… zdobywać Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – siódmÄ… górÄ™ w koronie Himalajów. WÅ›ród nich jest Jacek Å»yÅ‚ka Å»ebracki mieszkaniec Szczawnicy.
Jacek ma 36 lat, reprezentuje Klub Sportowy Kandahar z siedzibÄ… w Katowicach i jest ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. WspinaÅ‚ siÄ™ w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tien Shan. WszedÅ‚ na Szczyt Korżeniewskiej 7105 m n.p.m. w 2007 r. (Tadżykistan) i Chan Tengri 7010 m n.p.m. w 2010 r. (na granicy Kirgistanu, Kazachstanu oraz Chin). Skialpinista: reprezentant Polski w MÅš w 2006 i 2008 r, oraz w Mistrzostwach Europy w 2007, 2009 r. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski w 2008 i 2010 r., wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. W roku 2010 zajÄ…Å‚ 2 miejsce w Pucharze Europy Åšrodkowej. Uczestnik prestiżowych zawodów w skialpiniźmie - Pierra Menta - 2008 i 2009 r. i Patrouille des Glaciers 2010 r. Jest trenerem kajakarstwa górskiego. Na co dzieÅ„ nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy. Od wielu lat swojÄ… pasjÄ… do sportu próbuje zainteresować szczawnickÄ… mÅ‚odzież.
Celem wyprawy jest przygotowanie do wypraw zimowych w latach nastÄ™pnych. Zawodnikami unifikantami - sÄ… przede wszystkim Piotr Tomala, Jacek Å»yÅ‚ka Å»ebracki i Agnieszka Bielecka, kierownikiem Jerzy NatkaÅ„ski, a jego zastÄ™pcÄ… Dariusz ZaÅ‚uski. Poza tym w skÅ‚ad wchodzÄ… bardzo doÅ›wiadczeni himalaiÅ›ci i wspinacze jak Marcin Miotk czy Tamara StyÅ›, którzy stanowiÄ… dodatkowe wzmocnienie zespoÅ‚u. Robert Cholewa bÄ™dzie wsparciem dla wyprawy w parze z jednym SzerpÄ….
Baza wyprawy znajduje siÄ™ na lodowcu na wysokoÅ›ci 4750 m n.p.m. Planowane jest zaÅ‚ożenie trzech obozów. Obóz pierwszy na wysokoÅ›ci 5850 m n.p.m. obóz drugi na wysokoÅ›ci 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokoÅ›ci 7400 m n.p.m. Droga prowadzi z bazy do obozu pierwszego uszczelnionym lodowcem i dalej od obozu pierwszego do obozu trzeciego póÅ‚nocno – wschodniÄ… Å›nieżnÄ… graniÄ… masywu, powyżej obozu trzeciego droga trawersuje w terenie Å›nieżno mikstowym pod wierzchoÅ‚kiem na jego prawÄ… stronÄ™ i dalej prowadzi do szczytu.
Po raz pierwszy góra zostaÅ‚a zdobyta 13 maja 1960 roku przez szwajcarsko- austriackÄ… wyprawÄ™ pod kierownictwem Maxa Eiselina, na wierzchoÅ‚ku stanÄ™li: Kurt Diemberger, Peter Diener, Ernest Forrer, Albin Schelbert oraz Szerpowie Nawang Dorje i Nyima Dorje, ciekawostkÄ… jest to, że w wyprawie tej brali również udziaÅ‚ Polacy: Adam Skoczylas oraz lekarz wyprawy Grzegorz Hajdukiewicz. Pierwszego polskiego wejÅ›cia dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik WilczyÅ„ski. W stylu alpejskim, nowÄ… drogÄ… dotarli na wysokość 7500 m n.p.m. na graÅ„, skÄ…d po biwaku w zaÅ‚amaniu pogody zeszli na dóÅ‚, po tygodniu zdobyli szczyt drogÄ… normalnÄ…. Jako pierwsi zimÄ…, na szczycie Dhaulagiri stanÄ™li Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka w 1985 roku. W sumie na szczycie góry stanęło do tej pory 12 Polaków i jedna Polka - Kinga Baranowska.
Wyprawa organizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na oÅ›miotysiÄ™czniki.
reklama
reklama